CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

09. 04. 2018

0 komentářů

Česká ekonomika naráží na své limity

 

Únorový výsledek zahraničního obchodu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad naznačil, že česká ekonomika naráží na své limity. Vývozce podle analytiků trápí nedostatečné výrobní kapacity, spojené hlavně s nedostatkem lidí na trhu práce. 

Další překážkou, kterou zmínili odborníci, je posilující koruna. Podle ČSÚ se export tuzemských firem v únoru meziročně snížil o 1,2 procenta.

Posilování kurzu pod 25 korun, které může přijít již v létě, se v budoucnu může ukázat jako brzda v expanzi našeho exportu. V neposlední řadě se nad hlavami vývozců stále vznáší hrozba obchodní války se Spojenými státy,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka.

Únor byl poměrně slabým měsícem, co se týče exportů, ale třeba i průmyslových objednávek a průmyslové výroby jak v české ekonomice, tak v Německu. Předpokládám, že se exporty sice vrátí k růstu, nicméně z řady dat a průzkumů přicházejí náznaky, že nejsilnější tempo růstu má česká ekonomika již za sebou. Signál o probíhajícím zpomalení přichází jak ze statistiky vývozů a dovozů, tak minulý týden z dat o průmyslové výrobě a objednávkách a obdobně z průzkumu PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl,“ uvedl Radomíra Jáče, hlavního ekonoma Generali Investments CEE.
Zdroj : ČTK

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Co stojí za růstem inflace?

Česká inflace mimořádně roste. Podobný scénář lze nalézt i v dalších ekonomikách, Spojené státy ani Británii nevyjímaje.  Ovšem české statistiky jsou v mnohém horší než například v eurozóně. Růst inflace v České republice má podle odborníků vícero příčin.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

22. 04. 2022

Válka na Ukrajině. Je ohrožen český export?

Ukrajina je v pořadí zemí pro český export na 20. místě, jako importér je 22. Stejné pozice pak dosahuje i v pořadí obratu zahraničního obchodu, jehož hodnota činí přibližně 75 miliard korun. Jak současný válečný stav na jejím území ovlivní český export?

Text: Filip Kučera

Foto: Pixabay

29. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *