Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Česká ekonomika naráží na své limity

Investice 09.04.2018 | 15:07 0 Komentářů

Únorový výsledek zahraničního obchodu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad naznačil, že česká ekonomika naráží na své limity. Vývozce podle analytiků trápí nedostatečné výrobní kapacity, spojené hlavně s nedostatkem lidí na trhu práce.

Další překážkou, kterou zmínili odborníci, je posilující koruna. Podle ČSÚ se export tuzemských firem v únoru meziročně snížil o 1,2 procenta.

Posilování kurzu pod 25 korun, které může přijít již v létě, se v budoucnu může ukázat jako brzda v expanzi našeho exportu. V neposlední řadě se nad hlavami vývozců stále vznáší hrozba obchodní války se Spojenými státy,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka.

Únor byl poměrně slabým měsícem, co se týče exportů, ale třeba i průmyslových objednávek a průmyslové výroby jak v české ekonomice, tak v Německu. Předpokládám, že se exporty sice vrátí k růstu, nicméně z řady dat a průzkumů přicházejí náznaky, že nejsilnější tempo růstu má česká ekonomika již za sebou. Signál o probíhajícím zpomalení přichází jak ze statistiky vývozů a dovozů, tak minulý týden z dat o průmyslové výrobě a objednávkách a obdobně z průzkumu PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl,“ uvedl Radomíra Jáče, hlavního ekonoma Generali Investments CEE.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.