CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

12. 03. 2012

0 komentářů

Česká burza ovlivněna děním v Řecku

 


 

V České republice zveřejnila  ČNB výsledky domácích zátěžových testů, které byly provedeny na základě dat z konce roku 2011. Člen bankovní rady dohlížející na oblast finanční stability Pavel Řežábek uvedl, že kapitálová vybavenost bankovního sektoru se v celém sledovaném období udržela nad regulatorním minimem 8 %. Podle údajů ze závěru roku 2011 pak činila kapitálová přiměřenost 15,2 %. Zátěžový scénář „Dluhová krize“ simuluje propad ekonomické aktivity s jejími následky. Dodatečně bylo simulováno znehodnocení třetiny všech expozic největších domácích bank vůči svým mateřským skupinám. V případě tohoto velmi nepravděpodobného scénáře by kapitálová přiměřenost bankovního sektoru podle ČNB poklesla k osmi procentům. Středa na trhy přinesla uklidnění a  informace o devizových rezervách ČR, které ke konci února rostly na 31,91 mld. EUR z 30,73 mld. EUR. Ve čtvrtek se situace zcela obrátila a bylo patrné, že investoři nečekali žádný negativné scénář z Řecka v podobě neřízeného bankrotu. Je však potřeba zdůraznit, že pokud by nastal tzv. řízený bankrot Řecké republiky, mohou být aktivovány CDS kontrakty, které pravděpodobně způsobí volatilní obchodování i v dalších dnech. Přebytek obchodní bilance ČR vystoupal v lednu na 29,6 mld. Kč při očekávání 22 mld. Kč. Prosincových 10,47 mld. Kč bylo revidováno na 9,86 mld. Kč. V závěru týdne jsme se dočkali v souladu s očekáváním informace o rostoucí inflaci (meziměsíčně + 0,2 %). Konečné HDP za 4. kvartál 2011 rostlo meziročně o 0,6 % (předběžný odhad 0,5 %), mezikvartálně pak klesl o 0,1 % (předběžný odhad – 0,3 %).

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina realizovala zpětný odkup hybridního kapitálu za více než 495 mil. EUR. Podobně jako jiné evropské banky se rakouský finanční dům snaží posílit svou kapitálovou pozici, aby tak vyhověl požadavkům Basel III. Kapitálová přiměřenost jádrového kapitálu by měla činit 9 %. Pro splnění tohoto požadavku musela Erste Group Bank získat celkem 743 mil. EUR. Dle vlastního vyjádření chce banka tento cíl překonat o zhruba 200 mil. EUR a v rámci kapitálové přiměřenost dosáhnout minimálně 9,1 %. Ve středu pak snížila Credit Suisse cílovou cenu pro akcie bankovní skupiny z 23 EUR na 22,4 EUR (asi 557 Kč). Doporučení ponechala na stupni neutrální.

ČEZ

Credit Suisse snížila skupině ČEZ cílovou cenu ze 778 Kč na 754 Kč. Doporučení bylo ponecháno na stupni „underperform“.

NWR

Unicredit snížila cílovou cenu těžařské společnosti NWR ze 142 Kč na 112 Kč. Doporučení ponechala na stupni „prodat“.

CETV

Deutsche Bank snížila doporučení pro akcie mediální skupiny CETV z původního stupně „nakupovat“ nově na stupeň „držet“. Cílovou cenu na budoucích 12 měsíců snížila na 157,5 Kč.

REKLAMA

Souhrn dění na české burze RM-SYSTÉM

V 10. týdnu se na české burze RM-SYSTÉM zobchodovaly cenné papíry v objemu 120 mil. Kč. Nejnižší objem zaznamenala burza v pondělí (16,5 mil. Kč), kdežto ve středu se zobchodoval více než dvojnásobný objem a to téměř 36 mil. Kč. Index RM v celém týdnu oslabil o 0,87 %, když uzavřel na hodnotě 1966,61 bodů.

Jan Kostrhoun, RM-Systém

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Trhy klamou silným růstem, za ním se skrývá vcelku znepokojivý příběh

Americké akciové trhy jako celek nejsou nyní levné, na tom se shodne drtivá většina expertů. Vlastně na historické poměry jsou spíše drahé. Například Shiller PE ratio (poměr zisků k ceně akciového indexu S&P 500 ošetřený o inflaci) je nyní roven 36,3, což je za posledních více než […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Analýza: Akcie jako hrad z písku spojený s extrémní koncentrací indexu

V minulých výhledech jsme poukazovali na to, že se vzestup AI a léků proti obezitě vzpírá gravitačnímu zákonu světa financí a zvládá do značné míry kompenzovat nepříznivé vlivy vysokých úrokových sazeb. Proto jsme také nedoporučovali investovat do technologických akcií. Celý duben to vypadalo jako správná volba, protože trhy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *