Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

„Češi, zřiďte výbor pro prošetření podvodu s dotacemi od EU,“ vyzvalo EP

Investice 27.03.2014 | 16:12 0 Komentářů

Čeští politici byli vyzvání k tomu, aby zřídili parlamentní výbor, který by vyšetřil, kdo profitoval z podvodů a korupce při udělování dotací. K zřízení tohoto úřadu vyzvala Čechy členka výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Ingeborg Grässleová z Německa, podle níž český systém evropských dotací umožňoval podvádět ve velkém.

Členkou výboru jsem už deset let a už jsem zažila spoustu kontrol. Vůbec poprvé mám ale dojem, že v tomto systému (českém) bylo možné v obrovském objemu provádět podvody. Auditoři, kteří měli projekty kontrolovat, je navíc vůbec nekontrolovali,“ prohlásila Grässleová.

Kritizovala také české úřady, které se podle ní dosud vůbec nesnažily zjistit, kdo měl z takto nastaveného systému prospěch. „Poprosila jsem proto své české kolegy z Parlamentu a Senátu, aby zřídili vyšetřovací výbor. Pro nás je velmi důležité, abychom zjistili, jak to mohlo takhle dlouho více než pět let fungovat,“ dodala Grässleová.

V roce 2011 byla míra chybovosti v ČR nejvyšší v EU a dosud se nezlepšila. Docházelo zde k politickému výběru projektů. Víme o situacích, ve kterých docházelo ke korupci,“ poznamenal šéf delegace výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Jens Geier. Podle něj největší problémy byly hlavně v oblasti regionálních programů.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.