Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Češi touží po pěkném důchodu, nic pro to ale nedělají

Penze 29.05.2012 | 15:47 4 Komentářů

Jak ukázal průzkum GfK, který si nechala vypracovat Raiffeisenbank, většina Čechů sice otázku peněz na důchod považuje za důležitou, ale žádné konkrétní kroky v tomto směru nepodniká.

O to překvapivějším je zjištění, že celých 41 % obyvatel nevyužívá žádnou formu soukromého zabezpečení na stáří a jen 2 % za tímto účelem dlouhodobě a pravidelně investují prostřednictvím kapitálových trhů,“ uvedl Gabriel Tkáč, vedoucí studie v GfK. Laxní přístup a odkládání věcí na pozdější dobu se však nemusí vyplatit. To potvrzuje i vývoj poměru důchodu k příjmům. „Dnes stát vyplácí důchod ve výši zhruba 40 % příjmu. Ale ještě nedávno jsme se pohybovali i na 55 %. Trend je jasně klesající, očekávám, že za nedlouho se dostaneme na 20 %,“ upozorňuje Aleš Michl z Raiffeisenbank.

Podle průzkumu touží téměř jedna třetina Čechů po stejně vysokém důchodu, jako je jejich příjem. Pozitivní zprávou je, že 66 % z nich ví, že stávající důchodové zabezpečení stačit nebude, přesto ale nepodnikají žádné kroky, aby o svou životní úroveň nepřišli. Proč? Buď si myslí, že jsou příliš mladí nebo nemají finanční prostředky. Neuvědomují si, že čím dříve začnou spořit, tím více času budou mít na zajištění potřebných prostředků na důchod.   

Zdroj: Raiffeisenbank

4 komentáře: “Češi touží po pěkném důchodu, nic pro to ale nedělají”

  1. ZK napsal:

    A kdo se tady vydává za odborníka? Nejste náhodou paranoidní?

  2. ZK napsal:

    To jsem zvědavá, kdo těm dlouhodobě spořícím lidem v tomhle státě zajistí, že ty peníze tam v důchodu skutečně budou mít. Možná by se také autoři/autorky takových článku mohli zamyslet nad důvěrou ve finanční instituce. Podle mě se jedná o finanční mafie v čele s ČNB.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.