Sobota 19. září. Svátek má Zita.

Česi si přilepší. Vzrostla minimální mzda

Investice 20.08.2015 | 11:57 0 Komentářů

Minimalistickým skokem vzrostla minimální mzda, která bude vyplácena od ledna 2016. Z nynějších 9200 korun vzroste na 9900 korun. Minimální mzda tak bude o 700 korun vyšší než je letos. Minimální hodinová sazba vzroste z 55 korun na 58,70 koruny.

V české republice pobírá minimální mzdu 2,3 procenta občanů. V programovém prohlášení vlády bylo slíbeno postupné přiblížení ke 40 procentům průměrné mzdy. Z toho vyplývá, že pokud bude minimální mzda každým rokem růst o 700 korun, pak podle odhadů ministerstva v roce 2020 bude minimální mzda na 38,1 procenta.

Minimální mzda pro pracovníky v invalidním důchodu se však dočká razantnějšího zvýšení. Ze současných 8000 korun bude jejich minimální mzda 9300 korun. Vláda také rozhodla, že k úplnému vyrovnání mezd dojde v roce 2017. Zaměstnavatelé s navýšením minimální mzdy souhlasí. Požadují však od státu vyšší příspěvky na handikepované zaměstnance.

Odboráři chtějí navyšovat mzdy o 1000 korun ročně, aby její poměr postupně dosáhl 40 procent průměrné mzdy.Tato hodnota není nereálná ani nijak vysoká, zvláště v porovnání s jinými státy Evropské unie,“ tvrdí předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Hranice chudoby je v Česku vyšší než minimální mzda. Proto to není férové vůči lidem, kteří chodí do práce a nespoléhají jen na sociální dávky. Podle Středuly firmám loni rostly zisky, měly by to proto promítnout i do odměňování. „Česká minimální mzda je nižší, než dostanete na dávkách. Ne že by byly špatné dávky, ale je špatná mzdová politika v ČR,“ řekl.

Zdroj: Tisková zpráva Ministerstvo práce a sociálních věcí
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.