Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Češi sází spíše na intuici, financím moc nerozumí

Investice 27.06.2012 | 13:51 0 Komentářů

Češi financím rozumí čím dál míň, alespoň to tvrdí mezinárodní studie finančních znalostí, kterou ING Pojišťovna tentokrát vypracovala v deseti evropských zemích. V loňském roce fiancím rozumělo 21 procent Čechů, letos je to o sedm procent méně.

Finanční vzdělanost klesá nejen u nás, ale v rámci celého kontinentu. V roce 2011 spadalo do kategorie se špatnými, případně základními finančními znalostmi 80 % Evropanů, v současné době je to již 86 % obyvatel Evropy,“ doplňuje Renata Mrázová, generální ředitelka ING Pojišťovny ČR/SR.

Pro Čechy je stále nesrozumitelné spoření a úvěry, s nimiž si poradí jen ve 40 %, resp. 43 % případů. „Největší problém nám tradičně dělají úroky, u složitějších logických příkladů by propadlo 90 % národa,“ dodává Renata Mrázová.

Ve srovnání s ostatními národy na tom nejsme tak špatně. Češi obsadili 4. místo, lepší finanční znalosti má 14 % z nich, což odpovídá evropskému průměru. Vysokou finanční gramotnost mají obyvatelé západu, státy bývalého východního bloku se umístily ve středu žebříčku. Na Slovensku má výborné nebo dobré finanční znalosti jen 9 % obyvatel. Na posledním místě skončili Turci.

Zdroj: Tisková zpráva ING
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.