Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

Češi půjčí MMF přes miliardu eur

Investice 20.04.2009 | 16:06 0 Komentářů

Rozhodla o tom na svém pondělním zasedání vláda

Praha – Česká republika poskytne Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) půjčku ve výši 1,03 miliardy eur. Rozhodla o tom vláda na svém pondělním zasedání.
Ministerstvo financí zároveň požádalo Českou národní banku, aby poskytla půjčku MMF ze svých devizových rezerv. Tato varianta byla předběžně mezi ministerstvem a ČNB projednána.
„Světová finanční krize, která se již dokázala negativně promítnout do platební schopnosti centrálních vlád některých států v cizí měně, posiluje význam MMF při řešení těchto situací. Na základě diskuze o zásadní reformě MMF v průběhu zasedání Evropské rady ve druhé polovině března 2009 se členské státy Evropské unie dohodly na poskytnutí rychlé půjčky k navýšení zdrojů MMF v celkové výši 75 mld. EUR,“ píše se ve zprávě.
Příspěvky jednotlivých členských států jsou přepočítávány na základě nových kvót. „Jsou členské státy Evropské unie, které o finanční pomoc MMF žádají, jiné členské státy se na této pomoci prostřednictvím půjčky MMF budou podílet. Česká republika patří do druhé zmíněné skupiny a jako jedna z mála ze zemí střední a východní Evropy si může dovolit uvolnit pro MMF finanční prostředky. Podíl České republiky vyčíslený na základě nových kvót představuje 1,03 mld. EUR,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.