CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

16. 02. 2015

0 komentářů

Češi přestanou pracovat „pro stát“ o tři dny dříve než loni

 


 

Češi přestanou pracovat "pro stát" o tři dny dříve než loni

Praha – Češi letos přestanou pracovat pouze „pro stát“ o tři dny dříve než loni. Takzvaný Den daňové svobody připadne podle společnosti Deloitte na 22. června 2015. Odděluje první část roku, během níž lidé – obrazně řečeno – pracují výhradně na platbu daní, od zbytku roku, kdy už si vydělávají „jen pro sebe“.

Přibližně stejnou dobu jako v Česku budou daňoví poplatníci pracovat pro stát ve Slovinsku, Německu, Nizozemsku či Portugalsku. Nejméně dnů musí čistě kvůli odvodu daní pracovat lidé v Litvě a ve Švýcarsku. Naopak nejdéle budou plnit povinnosti vůči státu v Belgii a Lucembursku (zůstaneme-li u porovnání států EU a Švýcarska).

Stát Den daňové svobody 2015
Litva 29. dubna
Švýcarsko 1. května
Bulharsko 3. května
Lotyšsko 8. května
Polsko 23. května
Slovensko 25. května
Kypr 29. května
Španělsko 2. června
Velká Británie 5. června
Irsko 6. června
Malta 11. června
Chorvatsko 16. června
Slovinsko 17. června
Německo 18. června
Nizozemsko 21. června
Česká republika 22. června
Portugalsko 26. června
Řecko 1. července
Maďarsko 2. července
Švédsko 8. července
Rakousko 16. července
Finsko 19. července
Itálie 21. července
Francie 24. července
Dánsko 26. července
Belgie 7. srpna
Lucembursko 22. září

„Změny v daňové oblasti by měly letos snížit složenou daňovou kvótu v Česku na 33,6 procenta HDP z loňských 34 procent,“ říká David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.

Pro letošní rok se zvýšila sleva na dani na druhé a další dítě, vyšší je i limit pro slevu za umístění dítěte – takzvané školkovné. V oblasti nepřímých daní došlo k zavedení 10% snížené sazby DPH na léky, knihy a dětskou výživu. Mezi další změny patří zavedení limitů pro možné využití takzvaných výdajových paušálů u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) – nově platí i pro 60% a 80% paušály, že je lze využít pouze u příjmů nepřesahujících dva miliony korun ročně.

„Daňový systém v ČR je z hlediska své struktury podobný ostatním daňovým systémům v Evropské unii. Podle našeho nedávného průzkumu je však v České republice poměrně pesimisticky vnímána daňová jistota, tedy schopnost stanovit, jak vysoké daně a v jakém členění bude poplatník v krátkodobém i dlouhodobém časovém horizontu ze své podnikatelské činnosti povinen platit,“ dodává Radka Mašková, ředitelka v daňovém oddělení společnosti Deloitte. Lidem a firmám přitom nejvíce vadí právě časté změny v daňové legislativě a nejednoznačnost či náhlé zvraty stanovisek daňové správy.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *