Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Češi pokračují v utrácení

Vývoj ekonomiky 06.12.2019 | 10:02 0 Komentářů

Spotřebitelé v říjnu oproti září své reálné nákupy v obchodech nezměnili. Meziročně tak tempo růstu maloobchodních tržeb dosáhlo 3,4 %. Se zahrnutím prodeje aut, které klesly meziměsíčně o 0,4 %, činil meziroční růst maloobchodních tržeb 2,4  %. Oproti září, kdy maloobchodní tržby rostly tempem 7,3 % bez prodejů aut a 8,2 % s jejich zahrnutím vidíme sice výrazně menší růst, ale letošní říjen měl meziroční nevýhodu v podobě chybějícího pracovního dne.

Po očištění o kalendářní vlivy činí meziroční růst tržeb 4,6 % oproti zářijovému tempu 5,1 %. Analytici čekali mírně vyšší čísla, avšak o významném překvapení nelze hovořit. Maloobchodní prodeje jsou stále silné.

Nejvyšší růst tradičně zaznamenává prodej přes internet, prodej počítačů a komunikačních zařízení a výrobky pro domácnost. Rychle rostou i prodeje farmaceutického zboží a oděvů a obuvi.

V situaci, kdy spotřeba domácností je hlavním tahounem ekonomiky se maloobchodu přirozeně daří. Lidé jsou v zásadě stále optimističtí, nezaměstnanost je minimální a mzdy rostou. To vše podporuje ochotu utrácet. Na druhou stranu spotřebitelská důvěra se z vysokých úrovní trendově snižuje, růst mezd brzdí a nezaměstnanost už nemá kam klesat. I růst maloobchodních tržeb by měl brzdit. Pro letošek čekáme růst maloobchodních tržeb bez prodeje aut tempem 5,2 % a v příštím roce zpomalení na 2,9 %.

Michal Brožka, Senior Economist Komerční banky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.