Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Češi opět nakupují. Daří se hlavně e-shopům a autosalonům

Investice 05.11.2014 | 09:48 0 Komentářů

Maloobchodní tržby v září zrychlily meziroční růst na 6,2 procenta. Vánoce by díky ekonomickému oživení mohly být bohatší než loni.

Češi opět nakupují. Daří se hlavně e-shopům a autosalonům

Praha – Maloobchodní tržby v Česku v září zrychlily meziroční růst na 6,2 procenta, zatímco v srpnu rostly o 2,7 procenta. Růst tržeb se tak vrátil na červencovou úroveň, přispěl k tomu hlavně motoristický segment. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Při očištění tržeb o vliv různého počtu pracovních dní bylo ale zvýšení o něco menší, a to 4,5 procenta. Za celé třetí čtvrtletí se tržby meziročně reálně zvýšily o 5,1 procenta.

Zářijové výsledky jsou zhruba o procento lepší, než očekávali analytici. „Ve srovnání s očekáváním trhu vyznívá výsledek pozitivně a potvrzuje pokračování expanze české ekonomiky,“ říká hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Maloobchod táhne prodej aut

Jedním z tahounů maloobchodního růstu jsou podle Pavla Kulhavého ze společnosti PwC Audit již tradičně autosalony. „Jejich dvojciferný meziroční růst tržeb naznačovaly již dříve zveřejněné registrace osobních aut, které se v září zvýšily téměř o pětinu,“ upřesňuje.

Tržby prodeje a oprav motorových vozidel vzrostly bez očištění o kalendářní vlivy meziročně o 15,3 procenta. Samotné opravy si polepšily o 18,3 a prodej vozidel a náhradních dílů o 14,6 procenta.

Dvouciferný růst e-shopů i elektroniky

Nejvýraznější růst zaznamenal prodej přes internet či prostřednictvím zásilkové služby – o 22,6 procenta. Výrazně stouply tržby také u specializovaných maloobchodů s počítačovým a komunikačním zařízením – o 20,8 procenta.

„S blížícími se Vánocemi, které by letos díky ekonomickému oživení mohly být bohatší než loni, očekávám pokračující růst tržeb na internetu. Ten se stal tradičním místem prodejů pro elektroniku, ale stále častěji i pro další druhy zboží, pro které jsme ještě donedávna chodili pouze do kamenných prodejen,“ vysvětluje Kulhavý.

Tržby dále porostou

V samotném maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot tržby meziročně stouply při očištění o kalendářní vlivy o 1,2 procenta a bez očištění o 2,4. Konkrétně tržby u nepotravinářského zboží si polepšily o 3,7 procenta, u pohonných hmot o 2,8 procenta a u potravin o 0,5 procenta.

Růst tržeb v maloobchodě by měl pokračovat i v následujících týdnech. „To je především v předvánočním období pro obchodníky dobrá zpráva,“ doplňuje Brožka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.