Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Češi mají naspořeno na tři a půl měsíce, zjistil průzkum

Investice 03.06.2014 | 13:33 0 Komentářů

Při výpadku veškerých příjmů by průměrná česká domácnost dokázala vyžít ze svých úspor tři měsíce a patnáct dní.

Češi mají naspořeno na tři a půl měsíce, zjistil průzkum

Praha – Při výpadku veškerých příjmů by průměrná česká domácnost dokázala vyžít ze svých úspor tři měsíce a patnáct dní. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ING Bank.

Úspory tuzemských domácností podle průzkumu rostou. V posledním čtvrtletí loňského roku by je domácnosti vyčerpaly o čtyři dny dříve, před rokem dokonce o dva týdny.

Tradičně nejlépe jsou na tom s finanční rezervou domácnosti lidí s vysokoškolským vzděláním, které by z úspor a bez dalších příjmů vyžily téměř pět měsíců. Naopak nejslabší skupinou jsou domácnosti lidí se základním vzděláním, podle jejichž údajů by úspory vystačily jen na necelého jeden a půl měsíce.

ING Bank také zjistila, že tuzemské domácnosti mohou – pokud by chtěly – ušetřit až 29 procent svých příjmů. To je o tři procenta více než v posledním čtvrtletí loňského roku a o čtyři procenta více než před rokem. Právě o 29 procent totiž příjmy Čechů přesahují jejich výdaje. Vysokoškoláci by přitom mohli odkládat až 42 procent svých příjmů, lidé se základním vzděláním 19 procent.

„Jedním z důvodů tohoto mírného růstu může být například trend klesajících cen v oblasti energií nebo služeb mobilních operátorů. Díky změně dodavatele lze dosáhnout úspor v řádech stokorun měsíčně,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank.

Průměrná výše úspor české domácnosti dosahuje podle průzkumu 110 851 korun. Průměrné měsíční příjmy domácnosti činí 32 812 korun, průměrné pravidelné výdaje 22 706 korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.