Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Češi loni poprvé utratili 100 miliard korun jen „pípnutím“

Investice 22.02.2015 | 15:37 0 Komentářů

Nová čísla: Za posledních deset let stoupl celkový objem plateb přes bankovní karty čtyřikrát. Radost mají hlavně banky.

Češi loni poprvé utratili 100 miliard korun jen "pípnutím"

Praha – Prostřednictvím bankovních karet loni Češi zaplatili už 374,8 miliardy korun, což je o 16 procent více než v roce 2013. Na masivním růstu se nejvíc podílejí bezkontaktní technologie – tuto funkci už ke konci loňského roku nabízelo šest karet z deseti. Bezkontaktní karty už přijímá více jak polovina obchodů z těch, které karty akceptují. Ukazuje to čerstvá statistika Sdružení pro bankovní karty. 

„Bezkontaktně“ Češi loni poprvé v historii utratili přes sto miliard korun – konkrétně 108,3 miliardy, tedy zhruba pětkrát více oproti roku 2013. Je to současně více, než kolik ještě před deseti lety utratili za rok kartami celkem. V roce 2004 to bylo necelých 94 miliard korun, za posledních deset let tedy celkový objem utracených peněz přes karty vydané v Česku narostl čtyřikrát.

Těší to hlavně karetní společnosti a banky, které z plateb kartou získávají poplatky. Vydavatelská banka má z každé transakce zhruba procento.

Více karet než obyvatel

Celkový počet aktivních platebních karet loni v Česku poprvé překonal hranici 11 milionů kusů (o 27 tisíc kusů). Meziročně jejich počet stoupl o 7,6 procenta. Funkci bezkontaktního placení mělo na konci minulého roku už 6,6 milionu karet.

Většina tuzemských karet je debetních, tedy vydávaných k běžnému účtu. Jejich počet loni stoupl o desetinu na 8,7 milionu. Naopak karet kreditních (úvěrových) dál ubývá – loni o 56 tisíc, lidé jich mají 2,02 milionu kusů.

Průměrná útrata klesá

Počet plateb kartou u obchodníků meziročně vzrostl o více jak čtvrtinu (26,9 procenta). Kartou loni Češi zaplatili zhruba 480 milionů nákupů, každá čtvrtá transakce přitom byla bezkontaktní.

S růstem bezkontaktních transakcí dál klesá také průměrná útrata kartou na jeden nákup. Za rok se snížila z 852 na 781 korun. U samotných bezkontaktních transakcí dosahuje průměr 535 korun.

Výrazně narostly také platby kartou na webu. Počet transakcí vzrostl loni o třetinu na 22,2 milionu a celková útrata stoupla o 38 procent na 24,3 miliardy korun. Průměrný nákup na webu hrazený kartou vyšel na 1090 korun.

Z bankomatů loni Češi vybrali 692,2 miliardy korun, meziročně o 7,8 procenta více. Průměrná výše výběru stoupla z 3651 na 3833 korun.

Počet obchodních míst, kde se dá v Česku platit kartou, během loňského roku stoupl o devět procent na 91 tisíc. Více jak polovina (53,4 procenta) těchto provozoven už umožňuje bezkontaktní platby. Aktivních platebních terminálů je celkem v Česku 110 tisíc, z toho 72 tisíc podporuje bezkontaktní funkci.

Počet bankomatů naopak stagnuje. Loni jich meziročně přibylo jen 47, celkový počet dosahuje 4480.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.