Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Češi letos budou pracovat na stát až do 18. června. Nejdéle od roku 2000

Podle propočtů Liberálního institutu připadá Den daňové svobody na 18. červen. Češi tak letos budou na stát pracovat 168 dní, což je nejdéle za posledních deset let a o pět dní déle než loni.

V průměru oslaví země OECD Den daňové svobody 14. června. Nejpozději přestnou pracovat na stát Dánové, a to až 6. srpna. Naopak nejdříve, již 24. dubna, nastane den daňové svobody v Jižní Koreji. Švýcaři přestanou vydělávat na stát 6. května, Austrálie 15. května, Slováci 23. května a v USA 2. června.

"Při pohledu na meziroční vývoj dne daňové svobody v jednotlivých zemích můžeme identifikovat ty, které již začaly s nelichotivým stavem veřejných financí bojovat," uvedl Jiří Schwarz z Liberálního institutu. I přes propad v žebříčku si tak podle něj polepšil Island o 13 dní, a Maďarsko s Řeckem o pět dní. "Portugalsko, které nedávno postihlo snížení ratingu, již také nastoupilo cestu úspor – oproti roku 2009 si připomene den daňové svobody o dva dny dříve," dodal Schwarz.

Liberální institut pro výpočet dne daňové svobody využívá metodiky OECD. Ta využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, umožňuje porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v mnoha dalších zemích.

Zdroj:
Finanční noviny, Liberální institut

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.