Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Češi jsou nejspořivějším národem v Evropě

Investice 19.02.2014 | 11:50 0 Komentářů

Více než tři čtvrtiny Čechů si své peníze spoří a čtvrtina odkládá část své mzdy stranou pravidelně. To je po Rakušanech a Francouzích nejvíce ze 14 evropských států, kde se konal průzkum ING. Téměř třetina oslovených Evropanů ale nespoří vůbec. 

„Češi dlouhodobě patří ke spořivým národům, což je dobře, a ukazuje to na naši zodpovědnost vůči budoucnosti. Více než polovina dotazovaných spoluobčanů sice spoří nahodile, ale i to je dobrý začátek, od kterého je už jen krůček k systematickému vytváření finanční rezervy,“ uvedl ředitel retailového bankovnictví ING Bank Libor Vaníček.

Podle průzkumu jsou jednoznačně spořivější muži. Pravidelně jich spoří více než čtvrtina a čas od času více než polovina. Z žen si nahodile vytváří finanční rezervu také více než polovina, ale pravidelně spoří jen každá pátá a téměř 30 procent nespoří vůbec.

Ženy obecně patří k těm zodpovědnějším ve vedení domácnosti, a je tak těžké říci, proč jsou právě ony méně spořivé. Určitým vodítkem může být skutečnost, že na jejich bedrech leží každodenní výdaje domácnosti spojené s nákupy potravin a výdaji za aktivity dětí. Kontrola těchto variabilních výdajů je složitější, a tak ženám pravděpodobně na pravidelné spoření nezůstávají takové finanční zdroje jako mužům,“ komentoval data Vaníček.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.