Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Češi hodnotí ekonomiku nejpříznivěji od roku 2009

Investice 06.06.2014 | 15:03 0 Komentářů

Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění za špatnou považuje českou ekonomiku 47 procent Čechů. Loni v září to bylo přitom 68 procent.

Češi hodnotí ekonomiku nejpříznivěji od roku 2009

Praha – Češi hodnotí ekonomickou situaci ČR nejpříznivěji od začátku roku 2009, a to přes to, že stále výrazně převažují negativní hodnocení. Za špatnou považuje tuzemskou ekonomiku 47 procent lidí, kladně se vyjadřuje 14 procent Čechů. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

V září loňského roku považovalo 68 procent lidí českou ekonomickou situaci za špatnou, nebo dokonce velmi špatnou. Od té doby se jejich podíl každý měsíc snižuje. Proti dubnovému průzkumu se v květnu snížil o čtyři procentní body.

Stoupá také podíl kladných hodnocení, ale tento trend je mnohem pomalejší. Loni v září považovalo ekonomickou situaci ČR za dobrou sedm procent lidí, v dubnu to bylo 12 procent dotázaných. Více než třetina lidí ekonomiku ČR nepovažuje ani za dobrou, ani za špatnou.

Tři ze čtyř hodnotí kladně úroveň své domácnosti

Podle CVVM roste optimismus v hodnocení ekonomické situace státu spolu se subjektivně hodnocenou úrovní domácnosti dotazovaného a také se vzděláním, spokojeností s osobním životem nebo s rostoucím příjmem. Příznivěji se vyjadřují rovněž mladší lidé, studenti, podnikatelé se zaměstnanci, řadoví úředníci či provozní pracovníci a příznivci pravice.

Úroveň své vlastní domácnosti přitom hodnotí kladně 45 procent lidí, negativně se k ní vyjadřuje necelá pětina Čechů. Podíl kladných hodnocení v tomto případě roste jen pomalu, loni v květnu se o své domácnosti optimisticky vyjádřilo 41 procent Čechů. Podíl negativních hodnocení byl stejný jako letos.

Průzkum probíhal od 5. do 12. května a zúčastnilo se jej 1027 lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.