Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Češi drží akcie za miliardy. Ani netuší, že je mají

Investice 31.03.2014 | 15:08 0 Komentářů

Lidé stále vlastní akcie z doby kuponové privatizace, o kterých často ani nevědí. Přicházejí tím mimo jiné i o peníze v podobě nevyzvednutých dividend, a to i u firem jako je například ČEZ.

Odhad hodnoty akcií  z kupónové privatizace je podle investora a poradce Jana Hejkala několik miliard. Lidé na akcie buď zapomněli nebo se o ně nestarají.  Kvůli nové legislativě o ně ale mohou po 30. červnu i přijít.

Drobní akcionáři se mohou domnívat, že jejich akcie již neexistují nebo že nemají žádnou hodnotu. Může se však jednat pouze o nenahlášení změny jejich adresy či jména na Středisko cenných papírů nebo jeho následníka, Centrální depozitář cenných papírů (CDCP). V takovém případě je firmy nemohou o svých aktivitách informovat.

Firmy, ve kterých drží češi tzv. „spící“ akcie, jsou stovky. Příkladem mohou být akcie na majitele Grandhotelu Pupp, ve kterém vlastní menší akcionáři 130 milionů korun, nebo 300 milionů ve firmě Equity holding dříve (Apollon Holding).

O peníze lze také přijít kvůli nevyzvednutým dividendám. V ČEZ se jedná podle mluvčího skupiny  Ladislava Kříže o 329 milionů korun z let 2009 až 2012. Jedná se přibližně o pětinu akcionářů, zejména českých fyzických osob. Dividendy lze vyzvednout až čtyři roky od zahájení výplaty (dle nové legislativy tři roky od zahájení výplaty).

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.