Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Češi dávají přednost jednorázové výplatě peněz z penzijního spoření nebo připojištění

Penze 11.09.2018 | 13:07 0 Komentářů

Data Asociace penzijních společností ukázala, že si téměř 9 z 10 Čechů nechává peníze z penzijního spoření nebo připojištění vyplatit jednorázově. Měsíční výplatu penze volí pouze 11 procent lidí.

V současné době si na důchod ve fondech spoří téměř 4,5 milionu lidí. „Zatím všichni nemají naspořeno tolik, aby se jim vyplatila výplata penze. Penzi nejčastěji berou muži, což si vysvětlujeme tím, že mají vyšší úspory než ženy,“ vysvětluje generální ředitel Penzijní společnosti České pojišťovny Marcel Homolka.

Varianta měsíční penze je podle ekonomů a penzijních společností výhodnější. Lidé mohou volit mezi výplatou doživotní renty, či na dobu určitou, a to minimálně na deset let. „Pokud člověk zvolí doživotní penzi a po podpisu smlouvy do měsíce zemře, tak dostane pouze jednu výplatu a ani jeho dědicové z naspořených peněz nic neuvidí. Na druhou stranu, pokud se lidé dožijí po podpisu renty velmi vysokého věku, tak svoji naspořenou částku získají i několikanásobně zpět,“ říká Petr Zámečník z Investujeme.cz. Rozdíl je ovšem v tom, že u penze na dobu určitou mají dědicové na naspořené peníze nárok.

Podle mluvčího Asociace penzijních společností Jana Sedláčka se trend v posledních letech začíná měnit. „Sledujeme tam lehký příklon právě k lidem, kteří si vybírají formou penze. Meziročně je to zhruba o pětinu víc lidí. Myslíme si, že to je proto, že je tam lepší daňové zvýhodnění, protože pokud si člověk zvolí výplatu alespoň formou desetileté penze, nejsou pak zdaněny výnosy,“ uvedl Jan Sedláček.

Zdroj: iRozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.