Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Červnová data hlásí neměnnou meziroční inflaci na úrovni 0,1 %, v souladu s očekáváním finančních trhů

Investice 12.07.2016 | 09:35 0 Komentářů

Jakkoliv zůstala meziroční inflace beze změny, tak pohled do struktury červnových dat o inflaci nabízí větší rozmanitost. Na jedné straně se prohloubil meziroční pokles cen potravin, na straně druhé se zmírnil pokles cen pohonných hmot: ani v jednom případě ovšem nejde o překvapení. U položek spadajících do jádrové inflace byl cenový vývoj smíšený a jádrová inflace se tak v červnu zřejmě nijak výrazně neodchýlila od své květnové meziroční úrovně 1,1 %. 

ČNB ve své čtvrtletní prognóze z počátku května čekala červnovou meziroční inflaci na rovné nule, inflace se tak vyvíjí v zásadě v souladu s prognózou centrální banky.

Výhled měnové politiky ČNB ale momentálně popravdě není o případných jemných nuancích mezi skutečnou a předpokládanou inflací za letošní druhé čtvrtletí. Klíčovou otázkou snad pro všechny centrální bankéře v Evropě nyní je, jaké budou dopady Brexitu na hospodářskou aktivitu, na sentiment podnikatelů a na chování spotřebitelů. Právě dopady Brexitu budou určující pro případné změny v nastavení měnové politiky: ovšem zatímco Bank of England bude v tomto ohledu jednat dle všeho velmi rychle, tedy již tento čtvrtek, tak kontinentální centrální banky včetně ČNB by si měly počkat na data o hospodářské aktivitě a sentimentu za několik následujících měsíců, tedy na skutečný obrázek vývoje ve druhé polovině letošního roku. ČNB z tohoto titulu zatím k žádným novým opatřením tlačena není, ale vzhledem k velké míře nejistoty nelze vyloučit, že se nové tlaky dostaví, například pokud ECB přistoupí k dalšímu uvolňování své měnové politiky.

Zároveň lze zopakovat, že kombinace nízké inflace a příznivého vývoje na trhu práce ústí do velmi solidního růstu spotřeby domácností, jenž by měl letos být hlavním tahounem růstu české ekonomiky.

Míra inflace v české ekonomice zůstane i v dalších měsících nízká, nicméně přece jen by měla dominovat tendence k mírnému růstu cenové hladiny. Tahounem by měl být jednak meziroční vývoj cen pohonných hmot a mírně nahoru by se ze současných úrovní mohla vydat také jádrová inflace, jež reflektuje rostoucí spotřebu v české ekonomice. Otázkou zůstávají ceny potravin, ale i zde očekávám, že se v průběhu druhého pololetí letošního roku začne jejich meziroční propad alespoň zpomalovat. Celková meziroční inflace v české ekonomice ale překoná úroveň jednoho procenta zřejmě až v samotném závěru letošního roku. Pro letošní rok očekávám celoroční průměrnou inflaci na úrovni 0,5 %, pro rok 2017 pak můj odhad činí 1,4 %.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.