CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

23. 01. 2008

0 komentářů

Červená auta s řidičákem, bílá s občankou

 


 

FP: Začínal jste s poradenstvím v OVB. Změnil se styl práce v branži od těch pionýrských dob?
Určitě. Dochází ke zřetelnému posunu od pouhého prodeje finančních produktů ke skutečné komplexní péči o klienty, byť v systému provizního odměňování. S tím souvisí i to, že ubývá těch, kteří si pouze přivydělávali po večerech a čím dál tím více lidí se této profesi věnuje naplno jako svému jedinému podnikání.

Celkově se podle mého názoru služby zkvalitňují. Nepochybně k tomu přispívá i AFIZ, prostřednictvím kterého se mohou klienti domoci nápravy v případě pochybení některého z našich členů. I samy naše členské firmy dnes věnují podstatně větší pozornost vyřizování stížností a reklamací klientů, než tomu bylo v minulosti.

FP: V začátcích poradenství se hodně klientům nabízelo stavební spoření a penzijní připojištění. Pak převážily kapitálové životní pojistky. Jaké trendy vidíte nyní?
Stavební spoření zažívá určité cykly, což vyplývá z vázací doby spojené s možností výběru úspor včetně státních podpor. Na konci roku 2003 uzavřelo velké množství klientů smlouvy ještě za starých podmínek, v roce 2008 lze tedy očekávat výrazné oživení tohoto produktu.

Penzijní připojištění může zase oživit úprava podmínek státní podpory. Nicméně tím, že trh je relativně nasycen těmito konzervativními produkty, jsou poradci nuceni se poohlížet po dalších možnostech.

To vede k výraznému oživení trhu investičních instrumentů, zejména otevřených podílových fondů. První tento trend zachytily pojišťovny s nabídkou investičního životního pojištění.

REKLAMA

Po určitou dobu bylo IŽP jedinou možností, jak investovat pravidelně malé částky do akciových fondů. Dnes je situace jiná – pravidelné investice malých částek jsou možné u většiny tuzemských investičních společností. Navíc vznikly velmi sofistikované produkty pravidelného investování – produkt Horizont společnosti Conseq a následně Rentiér od společnosti Pioneer. IŽP je tedy dnes favorizováno jen díky státním daňovým úlevám, ovšem za cenu podstatně vyšších poplatků spojených s IŽP.

Celý rozhovor najdete zde.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.