Středa 28. října. Je Státní Svátek

Čerstvá prognóza vývoje české ekonomiky z dílny ministerstva financí působí realisticky

Vývoj ekonomiky 04.02.2020 | 16:36 0 Komentářů

Ministerstvo financí ve své čerstvé prognóze vývoje české ekonomiky ponechalo beze změny odhad růstu HDP za rok 2019 i výhled růstu pro rok letošní.
Růst české ekonomiky letos zpomalí do oblasti 2 %, můj pohled je v tomto ohledu blízký prognóze z dílny ministerstva.
Mírně byl navýšen výhled inflace pro letošní rok, očekávaný celoroční průměr 2,8 % vnímám jako realistický.
Prognóza ministerstva pracuje v porovnání s tou z loňského listopadu se silnějším kurzem koruny, osobně ale předpokládám, že průměrný kurz koruny bude letos silnější než 25,40 za euro, jenž odhaduje ministerstvo.

Ministerstvo financí ve své čerstvé čtvrtletní prognóze ponechalo odhad růstu české ekonomiky za rok 2019 na stejné úrovni, kterou očekávala předchozí prognóza z loňského listopadu, tedy na úrovni 2,5 %.
Beze změny byla ponechána i prognóza růstu HDP pro letošní rok, a to na úrovni 2,0 %.
Uvedené odhady růstu HDP sdílím, pro rok 2019 taktéž odhaduji růst 2,5 %, pro letošní rok pak očekávám růst české ekonomiky na úrovni 1,9 %.
Na českou ekonomiku i nadále působí vnější nejistoty a slabší hospodářský růst v eurozóně, z domácích faktorů povede letos ke zpomalení růstu HDP pomalejší růst spotřeby domácností i vlády.

Pro rok 2021 též očekávám oživení celoročního růstu české ekonomiky, a to na úrovni 2,4 %, zatímco ministerská prognóza očekává růst HDP 2,2 %.
K rychlejšímu růstu české ekonomiky v roce 2021 by mělo přispět předpokládané oživení růstu globální ekonomiky včetně eurozóny.

Celkově si dovolím konstatovat, že prognóza růstu HDP, tak jak ji ministerstvo financí prezentuje ve svém čerstvém výhledu, působí realisticky.
Samozřejmě lze vždy upozornit na vnější rizika a nejistoty, prognóza růstu HDP z dílny ministerstva je však velmi blízká tržním odhadům, v případě výhledu na rok 2021 možná i o něco konzervativnější.

Novou čtvrtletní prognózu zveřejní tento týden také ČNB, ve čtvrtek 6. února, po zasedání bankovní rady.

Za zmínku stojí, že ČNB ve své prognóze z loňského listopadu očekávala růst HDP v roce 2020 na úrovni 2,4 % a v tomto ohledu očekávám posun v nové prognóze, jež bude zveřejněna tento čtvrtek, směrem k pomalejšímu růstu.
Totéž by v případě prognózy ČNB mělo platit i pro rok 2021, pro nějž v listopadu čekala růst HDP 2,8 %.
Snížení výhledu růstu HDP by měl být jeden z argumentů, jenž povede k tomu, že ČNB bude i nadále držet své úroky beze změny.

Proti zpřísňování měnové politiky by měl hovořit také silnější kurz koruny.
Ministerstvo financí ve své čerstvé prognóze očekává pro letošní rok korunu v průměru za 25,40 za euro, listopadová prognóza pracovala s průměrem 25,50.
Můj odhad průměrného kurzu koruny pro rok 2020 činí 25,05 za euro – a silnější koruna je dalším argumentem proti zpřísňování měnové politiky skrze zvýšení úrokových sazeb.
Pro srovnání, ČNB v listopadu očekávala korunu pro letošní rok v průměru na 25,36 za euro. Očekávám, že nová prognóza, jež vyjde tento čtvrtek, posune odhad kurzu koruny na silnější úrovně.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.