Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Ceny v eurozóně dál klesají, deflace ale v únoru zmírnila

Investice 02.03.2015 | 11:21 0 Komentářů

Podle předběžného odhadu Eurostatu se ceny v měnové unii meziročně snížily o 0,3 procenta. Dolů je táhnou zlevňující energie a průmyslové výrobky.

Ceny v eurozóně dál klesají, deflace ale v únoru zmírnila

Brusel – Eurozóna je nadále v deflaci. Meziroční pokles spotřebitelských cen dosahoval v únoru podle prvního rychlého odhadu Eurostatu 0,3 procenta. Ve srovnání s lednem ale došlo k mírnému zlepšení, na počátku roku totiž deflace činila 0,6 procenta.

Za poklesem stojí hlavně zlevňující průmyslové výrobky a především energie, které meziročně stály o 7,9 procenta méně. Ceny naopak rostly v případě služeb, ty se v únoru podle Eurostatu zvýšily o 1,1 procenta. Po lednovém poklesu o 0,1 procenta v únoru podle statistiků rostly i ceny jídla, alkoholu a tabáku, a to o půl procenta.

V deflaci jsou země používající společnou měnu od prosince. Je to podruhé v historii měnové unie. Lednový meziroční pokles cen o 0,6 procenta byl největším propadem od července 2009. 

Evropská centrální banka (ECB) se proti poklesu cen snaží dlouhodobě bojovat. V červnu a následně v září 2014 posunula úrokové sazby historicky poprvé pod nulu, aby tak „donutila“ komerční banky volné peníze půjčovat, a ne ukládat. Stejně tak finančním domům nabídla výhodně úročené úvěry a na konci ledna 2015 oznámil prezident ECB takzvané kvantitativní uvolňování neboli tištění peněz, které má podpořit spotřebu, a tím i růst cen. V rámci tohoto programu chce ECB od tohoto měsíce nejméně do září 2016 napumpovat každý měsíc na trh 60 miliard eur. Cílem banky je zvýšit inflaci těsně pod dvě procenta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.