Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Ceny se zvyšují napříč ekonomikou

Investice 20.05.2019 | 10:13 0 Komentářů

Podle dat Českého statistického úřadu ceny v dubnu vzrostly ceny průmyslových výrobců o 0,7 %, stavebních prací o 0,7 % a tržních služeb pro podniky o 0,5 %. Meziměsíčně klesly ceny jen u zemědělských výrobců, a to o 1,2 %.

V meziročním srovnání se zvýšily ceny zemědělských výrobců o 9,4 %, průmyslových výrobců o 4,3 %, stavebních prací o 5,4 % a tržních služeb pro podniky o 2,7 %.

Ceny průmyslových výrobců vzrostly v dubnu v meziročním srovnání o 4,3 %, což byl nejvyšší nárůst od prosince 2011. Zvýšení se projevilo zejména v cenách energií. V případě výroby elektřiny, jejího přenosu a rozvodu byly ceny meziročně vyšší o 11 procent,“ říká Vladimír Klimeš, vedoucí Oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.

I nadále platí konstatování, že tahounem růstu cen v tuzemském průmyslu je řada faktorů: jednak v podobě vysokého využití výrobních kapacit a tlaku na růst mezd, vliv má také růst cen ropy, patrné jsou dopady loňského sucha na ceny v zemědělství a na cenách se projevuje také neschopnost koruny trvaleji posílit,doplnil Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.