Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Ceny ropy ovlivní rychlost oživení ve světě, růst v Číně a dolar

Ceny ropy jsou v těchto dnech stále ovlivňovány děním okolo Řecka a spekulacemi, jak se nová restriktivní opatření na zpomalení růstu úvěrů a zvyšování povinných minimálních rezerv bank v Číně projeví na hospodářství této země (zpráva Saxo Bank).

Momentálně širší pásmo 65-80 USD/barel vyhovuje jak trhům tak i producentům. Trhy však dostávají smíšené signály, protože IEA (Mezinárodní agentura pro energie) předpokládá zvýšení poptávky po ropě na základě ekonomického růstu rozvíjejících se trhů, OPEC na druhé straně snížil předpovědi růstu poptávky. To by mohlo vyvolat další tlak na ceny ropy.

Ceny ropy budou v nejbližších měsících ovlivňovány rychlostí ekonomického oživení ve světě, hospodářským růstem v Číně a hodnotou USD.

Před rokem byly ceny ropy na úrovni 33,98 USD/barel, a to jen pár měsíců po maximech na úrovni 150 USD/barel. Pokud si uvědomíme, jaké výjimečné události se udály na trzích od  spekulační bubliny na trhu nemovitostí a komodit v roce 2008, přes finanční krizi, záchranné balíčky bank a tehdejší nejistotu jak dále, tak volatilita cen je jen výsledkem nálady investorů.

V nejbližší budoucnosti neočekáváme takovéto velké pohyby. Předchozí vývoj byl odrazem nálady investorů a výprodeje rizikových aktiv.

Milan Kadlec, Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.