Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Ceny ropy klesají, obavy z vývoje v Iráku odeznívají

Investice 23.06.2014 | 17:27 0 Komentářů

Severomořská ropa Brent odpoledne sestoupila pod 114 dolarů za barel.

Ceny ropy klesají, obavy z vývoje v Iráku odeznívají

Londýn – Světové ceny ropy dnes začaly výrazně klesat a severomořská ropa Brent odpoledne sestoupila pod 114 dolarů za barel. Obavy trhu z narušení dodávek irácké ropy kvůli povstání sunnitských islamistů se nyní podle analytiků ukazují jako přehnané.

Ropa Brent kolem 15:40 SELČ ztrácela zhruba 90 centů na 113,90 USD za barel, i když v první polovině dne se vyhoupla až na 115,66 dolaru, těsně pod čtvrteční devítiměsíční maximum 115,71 USD. Americká lehká ropa WTI byla se ztrátou více než půl dolaru kolem 106,30 dolaru, což bylo 1,15 USD pod denním maximem.

Cena Brentu minulý týden kvůli vývoji v Iráku stoupla o více než čtyři procenta. Cenový růst se ale vyčerpal, protože postup povstalců v severním Iráku nemá zatím žádný vliv na irácký vývoz. Podle analytiků tak někteří investoři prodávají, aby si zajistili zisky z výrazného vzestupu minulých dní.

Poslední údaje ukázaly, že vývoz z jihoiráckých terminálů se tento měsíc pohybuje kolem rekordního tempa 2,53 milionu barelů denně. „Čísla o stavu nabídky neposkytují cenám ropy žádnou podporu – podporuje je pouze faktor strachu,“ řekl agentuře Reuters Carsten Fritsch z německé Commerzbank.

Analytici poukazují na to, že zhruba 90 procent iráckého vývozu směřuje z jihu země, kam se sunnitští vzbouřenci nemají příliš šancí dostat. Navíc ve vývozu ze severu země pokračují Kurdové novým ropovodem do tureckého přístavu Ceyhan.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.