Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Ceny ropy dál padají, nově klesly na pětileté minimum

Investice 01.12.2014 | 08:17 0 Komentářů

Severomořská ropa Brent navázala na páteční propad pod hranici 70 dolarů za barel a sestoupila až na 67,82 dolaru, nejníže od října 2009.

Ceny ropy dál padají, nově klesly na pětileté minimum

Singapur – Světové ceny ropy sestoupily v pondělním asijském obchodování na více než pětiletá minima. Ropný trh pokračuje v prudkém poklesu, který spustilo čtvrteční rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nereagovat na letošní cenový sestup omezením těžby.

Severomořská ropa Brent navázala na páteční propad pod hranici 70 dolarů za barel a sestoupila až na 67,82 USD, nejníže od října 2009.

Po sedmé hodině středoevropského času se pohybovala kolem 68,40 amerického dolaru a na pátek ztrácela jeden a tři čtvrtě dolaru. Americká ropa WTI se propadla až na 64,10 dolaru, minimum od července 2009, a později byla kolem 64,50 dolaru se ztrátou 1,65 dolaru.

Obě světová měřítka ropných cen v listopadu ztratila téměř 20 procent, což byl nejhlubší měsíční propad ropy za šest let od vyvrcholení globální finanční krize na podzim 2008. V listopadu ropa oslabovala pátý měsíc za sebou, uvedla agentura Reuters.

Saúdové proti těžbě v USA

Kartel OPEC na čtvrtečním zasedání ve Vídni rozhodl, že nechá těžební limit beze změny. Podle řady analytiků je cílem Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu zastavit prudký růst těžby ropy v USA tím, že ceny spadnou pod úroveň, kde se už těžba z nových zdrojů v čele s břidlicovými horninami nevyplatí. To by ukončilo současný přebytek nabídky na trhu a podpořilo opětovný růst cen.

„OPEC by mohl vystačit s cenou kolem 60 dolarů za barel, taková cena by ale podkopala velkou část konkurence – například většinu americké břidlicové ropy – a vedla by k odložení investic do budoucího růstu těžebních kapacit,“ uvedli v dnešní zprávě k vývoji na trhu analytici australské banky ANZ. „Hrají dlouhou partii a sázejí na to, že ostatní odpadnou,“ dodali.

Aktuální ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 68,40 70,15
New York – Nymex WTI leden 65,50 66,15

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.