Čtvrtek 13. prosince. Svátek má Lucie.

Podle ČSÚ ceny průmyslových výrobců rostou nejrychleji od ledna roku 2012

Investice 16.11.2018 | 11:38 0 Komentářů

Podle dat Českého statistického úřadu byly ceny zemědělských výrobců v meziročním srovnání vyšší o 0,9 %, ceny průmyslových výrobců o 3,9 %, ceny stavebních prací o 4,0 % a ceny tržních služeb pro podniky o 2,0%.

Ceny průmyslových výrobců se meziročně zvýšily o 3,9 %, což je nejvyšší růst od ledna 2012. Vyšší byly hlavně ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, pokles zaznamenaly pouze ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku, konkrétně o 0,4 %,“ upozorňuje Jiří Šulc, vedoucí oddělení statistiky cen zemědělství, stavebnictví a služeb ČSÚ.

Podle odborníků v domácí ekonomice inflační tlaky neusínají. „Ceny ropy v průběhu listopadu prudce korigují svůj předchozí růst a dynamika průmyslových cen tak může v následujících měsících dočasně zvolnit. Ostatní cenové okruhy však budou zdražování i nadále podporovat,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky. Podle něj by na začátku roku měl meziroční cenový růst dosáhnout až ke třem procentům.

Ekonomové se shodují, že ČNB bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb a již na únorovém zasedání podle Komerční banky posune repo sazbu na 2 %.

Z pohledu ČNB je vývoj cen výrobců faktorem hovořícím pro zpřísňování měnových podmínek v české ekonomice, ve stejném směru hovoří i vývoj koruny. Nicméně: ČNB zvýšila své sazby čtyřikrát v řadě, což spolu se slabšími daty o výkonu HDP podporuje očekávání, že v prosinci zůstanou úroky centrální banky beze změny. Pro takový případ ovšem předpokládám, že se zvýšení úroků ČNB se dočkáme na prvním zasedání bankovní rady v roce 2019, jež připadá na únor,“ dodal Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.