Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Podle ČSÚ ceny průmyslových výrobců rostou nejrychleji od ledna roku 2012

Investice 16.11.2018 | 11:38 0 Komentářů

Podle dat Českého statistického úřadu byly ceny zemědělských výrobců v meziročním srovnání vyšší o 0,9 %, ceny průmyslových výrobců o 3,9 %, ceny stavebních prací o 4,0 % a ceny tržních služeb pro podniky o 2,0%.

Ceny průmyslových výrobců se meziročně zvýšily o 3,9 %, což je nejvyšší růst od ledna 2012. Vyšší byly hlavně ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, pokles zaznamenaly pouze ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku, konkrétně o 0,4 %,“ upozorňuje Jiří Šulc, vedoucí oddělení statistiky cen zemědělství, stavebnictví a služeb ČSÚ.

Podle odborníků v domácí ekonomice inflační tlaky neusínají. „Ceny ropy v průběhu listopadu prudce korigují svůj předchozí růst a dynamika průmyslových cen tak může v následujících měsících dočasně zvolnit. Ostatní cenové okruhy však budou zdražování i nadále podporovat,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky. Podle něj by na začátku roku měl meziroční cenový růst dosáhnout až ke třem procentům.

Ekonomové se shodují, že ČNB bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb a již na únorovém zasedání podle Komerční banky posune repo sazbu na 2 %.

Z pohledu ČNB je vývoj cen výrobců faktorem hovořícím pro zpřísňování měnových podmínek v české ekonomice, ve stejném směru hovoří i vývoj koruny. Nicméně: ČNB zvýšila své sazby čtyřikrát v řadě, což spolu se slabšími daty o výkonu HDP podporuje očekávání, že v prosinci zůstanou úroky centrální banky beze změny. Pro takový případ ovšem předpokládám, že se zvýšení úroků ČNB se dočkáme na prvním zasedání bankovní rady v roce 2019, jež připadá na únor,“ dodal Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.