CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

24. 02. 2020

0 komentářů

Ceny průmyslových výrobců překonaly očekávání finančního trhu

 


 

Ceny průmyslových výrobců v lednu výrazně vzrostly a překonaly očekávání finančního trhu a zřejmě i centrální banky.
Výrazný vliv na meziměsíční růst cen v průmyslu měly ceny energií, zejména pak elektřiny, za zmínku stojí také růst cen v potravinářském průmyslu a v odvětví výroby nábytku.
Lednový meziměsíční nárůst výrobních cen v průmyslu na úrovni 1,3 % byl nejsilnější za uplynulých devět let, tedy od ledna roku 2011.
Meziroční nárůst výrobních cen v tuzemském průmyslu na úrovni 2,4 % byl nejsilnější od června loňského roku.
V dalších měsících ale meziroční růst cen v tuzemském průmyslu s veškerou pravděpodobností zpomalí.

Pro finanční trh je lednový nárůst výrobních cen v průmyslu překvapením, neboť trh očekával zmírnění meziročního růstu z prosincových 2,1 % na 1,3 %.
Růst cen je dle všeho také výraznější, než čekala ČNB, jež ve své únorové prognóze očekávala pro letošní 1. čtvrtletí meziroční růst výrobních cen v průmyslu v průměru tempem 1,5 %.
Leden by ale měl představovat vršek cenového růstu nejen v meziměsíčním, ale také v meziročním vyjádření.
Silnější koruna a vývoj cen ropy budou v dalších měsících tlačit cenový růst ke zpomalení, ve stejném směru budou dle mého názoru působit také ceny v potravinářském průmyslu.
I tak ale bude za letošní 1. čtvrtletí jako celek meziroční růst cen v průmyslu zřejmě silnější, než zmíněných 1,5 %, jež čekala ČNB.

V zemědělství se meziroční pokles výrobních cen zmírnil: v lednu činil -2,9 %, zatímco loni v prosinci ceny meziročně klesly o -3,7 %.
Detailní pohled ukazuje, že se zmírnil pokles cen v rostlinné výrobě, nicméně tyto ceny meziročně i tak klesly o více než 9 %.
V případě živočišné výroby se meziroční nárůst cen naopak zpomalil.

Vývoj cen v rostlinné výrobě by měl i v dalších měsících přispět k utlumení růstu nákladů také v živočišné výrobě a tím také ke snížení cenových tlaků u potravin pro konečné spotřebitele.
Za zmínku stojí, že ČNB pro letošní 1. čtvrtletí ve své únorové prognóze očekávala pokles výrobních cen v zemědělství o -6,1 % poté, co v závěrečném čtvrtletí roku 2019 tyto ceny klesly o -1,8 %.

Navzdory lednovému překvapení na poli průmyslových cen se i nadále domnívám, že pro rok 2020 lze čekat zpomalení růst cen v průmyslu zhruba do oblasti mírně nad úrovní 1 %.
V případě cen v zemědělství lze počítat s poklesem výrobních cen, možná i v řádu několika procent.
To by ve výsledku mělo přispět ke zmírnění celkové inflace v české ekonomice, tedy ke zpomalení růstu spotřebitelských cen, nicméně to by mělo být viditelnější až v průběhu roku 2021.

REKLAMA

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *