Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Ceny pohonných hmot stagnují. V létě budou nejspíš klesat

Investice 06.06.2019 | 13:19 0 Komentářů

Zdražování pohonných hmot v České republice se zastavilo. Cena benzinu během posledního týdne vzrostla jen o dva haléře na 33,69 koruny za litr. Nafta naopak zlevlvnila, ale v průměru jen o čtyři haléře na 32,70 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS.

Od února ceny benzinu stouply o více než tři koruny a nafta zdražila o téměř dvě koruny.

Nejvíce za benzin zaplatí motoristé na Vysočině, kde vyjde litr na 34,13 koruny. Podobné ceny jsou i v Praze, kde je nejdražší nafta. V metropoli lidé tankují naftu v průměru za 33,34 Kč/l.

Kromě eskalace obchodních válek, nejednoty OPEC a Ruska a rostoucí produkce amerických břidličných těžařů přispěje k poklesu cen pohonných hmot v ČR v příštích týdnech také ta skutečnost, že ustalo slábnutí koruny vůči dolaru, které zvyšovalo korunovou cenu barelu ropy. Koruna za poslední týden zpevnila vůči dolaru o 1,6 procenta, neboť tuzemská ekonomika vykazuje stále solidní výsledky, například v oblasti mzdového růstu, zatímco v USA roste pravděpodobnost již celkem brzkého snížení základní úrokové sazby – bylo by to první takové snížení od roku 2008,“ uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund a dále dodal, že v příštím týdnu lze tedy očekávat stagnaci, případně mírný pokles cen pohonných hmot v ČR v rozsahu do deseti haléřů na litr. Pokles cen by pak měl pokračovat i v dalších červnových týdnech.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.