Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Ceny pohonných hmot rostou. Benzin prudce zdražil

Investice 04.04.2019 | 10:22 0 Komentářů

Během uplynulého týdne pohonné hmoty opět zdražovaly a dostaly se tak na ceny z letošního ledna. Výrazně se zvedla cena benzinu Natural 95. Ten momentálně stojí v průměru 31,62 korun za litr, tedy o 69 haléřů víc než minulý týden. Údaje vyplývají z dat firmy CCS.

Cena nafty se také zvedla, ale jen o devět haléřů. V průměru tedy motoristé naftu tankují za 31,58 korun za litr. Pohonné hmoty zdražují od půlky února, před tím ceny delší dobu klesaly.

Dramatické zdražení benzínu je svojí razancí překvapivé, avšak jedná se spíše o jednorázový výkyv než o signál nadcházejícího prudkého zdražování pohonných hmot. Ty budou nadále zdražovat spíše pozvolně ruku v ruce s postupným růstem cen ropy na světových trzích. Cena severomořské ropy Brent roste od začátku letošního roku,“ vysvětluje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund a dodává, že druhým důvodem růstů cen ropy jsou sankce Spojených států namířené proti těžařským zemím Íránu a Venezuele. Washington signalizuje, že bude od května už poměrně nekompromisní vůči odběratelům íránské ropy z řad třetích zemích, kterým zatím umožňuje dovážet íránskou ropu bez sankcí.

Nejvíce motoristé zaplatí za pohonné hmoty na Vysočině, kde benzin vyjde v průměru na 32,35 Kč za litr a diesel na 32,27 Kč za litr.

Odborníci se shodují, že zdražování pohonných hmot nekončí a že cena benzinu poroste rychleji než cena nafty.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.