Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Ceny pohonných hmot dál rostou. Kdy se zastaví?

Investice 09.05.2019 | 15:50 0 Komentářů

Zdražování pohonných hmot v Česku pokračovalo i v uplynulém týdnu. Cena benzinu Natural 95 vzrostla podle údajů společnosti CCS v průměru o 22 haléřů na 33,16 koruny za litr a nafty o 17 haléřů na 32,43 koruny za litr. Kdy se růst cen zastaví?

Růst cen by podle analytiků měl pokračovat i v následujícím týdnu, pak by se ale měl zastavit. „V nejbližším týdnu předpokládáme další růst cen benzínu o 10 až 15 haléřů za litr. Cena ropy Brent v uplynulém týdnu poklesla na 69 dolarů za barel. Česká koruna vůči americkému dolaru mírně znehodnotila. Tyto faktory signalizují, že růst cen pohonných hmot v ČR brzy skončí. Ve druhé polovině května je možné očekávat stagnaci cen pohonných hmot,“ řekl dnes ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Podobně to vidí i hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Zvýšení v uplynulém týdnu pomohla podle něj i kauza znečištění ropovodu. „V minulých dnech mohli provozovatelé tuzemských čerpacích stanic využít i mediálně sledované události kolem znečištění ropovodu Družba a následném přerušení ropných dodávek, aby jej použili jako záminku pro nadměrný cenový nárůst,“ dodal.

Nejvíce zaplatí za pohonné hmoty řidiči na Vysočině, kde se natural prodává za 33,64 korun za litr a diesel za 33,02 koruny za litr. Nejlevněji natankují naopak řidiči v Jihočeském a Královéhradeckém kraji, a to v průměru za 32,90 koruny za litr.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.