Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Ceny meziročně klesly. Poprvé od roku 2003

Celková hladina spotřebitelských cen klesla v říjnu proti září o 0,2 %. Stejný pokles ceny zaznamenaly v meziročním srovnání.

Meziměsíční
pokles spotřebitelských cen o 0,2 % ovlivnilo především snížení cen pohonných hmot o 2,6 % a cen zemního plynu o 2,8 %. V oddíle rekreace a kultura klesly ceny dovolených o 2,4 %. Již dlouhodobě klesají také ceny potravin a nealkoholických nápojů. Opačný vliv na vývoj cenové hladiny mělo zvýšení cen oděvů o 1,9 % a obuvi o 2,5 % v důsledku vyšších cen nových zimních modelů.

V meziročním srovnání klesly spotřebitelské ceny v říjnu 2009 proti říjnu 2008 o 0,2 %. Nejvíce se na poklesu cenové hladiny podepsalo snížení cen zemního plynu o 11,6 %. Největší vliv na snižování cenové hladiny měly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. V oddíle rekreace a kultura pokračoval pokles cen audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat o 9,4 %.

Na růst cenové hladiny i nadále nejvíce působily ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny elektřiny o 11,6 %, tepla a teplé vody o 5,5 %, vodného o 9,2 % a stočného o 9,0 %.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v září 0,3 %, což je o 0,3 procentního bodu méně než v srpnu.

Nejvíce vzrostly ceny v Rumunsku (o 4,9 %) a Maďarsku (o 4,8 %). V deseti zemích EU nastal v září meziroční cenový pokles, který byl největší v Irsku (-3,0 %). V Německu činil pokles HICP -0,5 %. Na Slovensku zpomalil růst cen na 0,0 % (z 0,5 % v srpnu). Podle předběžných výpočtů klesl v říjnu v ČR HICP meziměsíčně o 0,3 %, meziročně o 0,6 % (v září pokles o 0,3 %). Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za říjen 2009 je -0,1 %, jak uvedl Eurostat.

Zdroj: Český statistický úřad

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.