CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

16. 05. 2022

0 komentářů

Ceny letí vzhůru napříč výrobními sektory

 

Ceny českých průmyslových výrobců v dubnu přidaly meziměsíčně 2,3 % a opět tak skončily nad očekáváními (medián odhadu 1,5 %, náš 1,9 %). V meziročním srovnání dosáhly 26,6 % z předchozích 24,7 %.

Loading



 

Výsledek ukazuje, že česká ekonomika čelí silným vnějším cenovým tlakům. Nicméně zatímco po otevření ekonomik z protipandemických uzavírek ceny v nabídce narůstaly na pozadí oživující poptávky, aktuálně reflektují především dopady války na Ukrajině a nadále komplikovanou situaci ve výrobních řetězcích. Poptávkové tlaky kvůli vysokým cenám a nejistotě oslabují, čímž se snižuje i nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou, což limituje prostor pro další zvyšování marží.

Stejně jako v březnu došlo k dalšímu meziměsíčnímu zdražení u cen energií, i když výrazně méně (o 0,5 %) než v březnu (o 8,6 %). Cenové tlaky ale zesílily v ostatních kategoriích, jako například meziprodukty (o 5,2 % oproti 3,2 %) nebo zboží krátkodobé spotřeby (o 3,2 % po 1,8 %). Nárůst cen byl relativně plošný, citelný byl v chemickém průmyslu nebo ve výrobě kovů i dřeva, což indikuje zvyšování nákladů ve stavebnictví. To se pak odráží přímo i ve spotřebitelských cenách skrze imputované nájemné, které zahrnuje zdražování stavebního materiálu. Vyšší náklady vlastnického bydlení pak tlačí vzhůru jádrovou inflaci, která je očištěna o ceny potravin a energií, a je tak důležitým indikátorem cenových tlaků pro ČNB.

Naopak meziměsíční nepatrné snížení cen zaznamenaly výrobky investiční povahy.

Ceny průmyslových výrobců
 
Aktuální
Předchozí
RB
Trh
v % r/r
26,6
24,7
26,1
25,5
v % m/m
2,3
4,2
1,9
1,5
Zdroj: Raiffeisenbank, ČSÚ, Bloomberg

Zdražování se dále projevuje i v potravinářském sektoru. Ceny zemědělských výrobců se oproti březnu zvýšily o 8 %, meziročně o 35,3 %. Proinflační impulz u potravin spotřebitelé ještě pocítí v nastávajících měsících.

Pokračující nárůst výrobních nákladů signalizuje další zdražování pro spotřebitele. Upadající spotřebitelská nálada a obavy z budoucího ekonomického vývoje ale značí, že ochota přijímat zdražování se bude snižovat. Výrobci tak pocítí tlak na marže.
V průměru letos počítáme s růstem cen průmyslových výrobců okolo 22 %. Další překvapivě vyšší měsíční statistika je rizikem ještě vyššího tempa.

Autor: David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *