CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

16. 05. 2022

0 komentářů

Ceny letí vzhůru napříč výrobními sektory

 

Ceny českých průmyslových výrobců v dubnu přidaly meziměsíčně 2,3 % a opět tak skončily nad očekáváními (medián odhadu 1,5 %, náš 1,9 %). V meziročním srovnání dosáhly 26,6 % z předchozích 24,7 %. 

Výsledek ukazuje, že česká ekonomika čelí silným vnějším cenovým tlakům. Nicméně zatímco po otevření ekonomik z protipandemických uzavírek ceny v nabídce narůstaly na pozadí oživující poptávky, aktuálně reflektují především dopady války na Ukrajině a nadále komplikovanou situaci ve výrobních řetězcích. Poptávkové tlaky kvůli vysokým cenám a nejistotě oslabují, čímž se snižuje i nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou, což limituje prostor pro další zvyšování marží.

Stejně jako v březnu došlo k dalšímu meziměsíčnímu zdražení u cen energií, i když výrazně méně (o 0,5 %) než v březnu (o 8,6 %). Cenové tlaky ale zesílily v ostatních kategoriích, jako například meziprodukty (o 5,2 % oproti 3,2 %) nebo zboží krátkodobé spotřeby (o 3,2 % po 1,8 %). Nárůst cen byl relativně plošný, citelný byl v chemickém průmyslu nebo ve výrobě kovů i dřeva, což indikuje zvyšování nákladů ve stavebnictví. To se pak odráží přímo i ve spotřebitelských cenách skrze imputované nájemné, které zahrnuje zdražování stavebního materiálu. Vyšší náklady vlastnického bydlení pak tlačí vzhůru jádrovou inflaci, která je očištěna o ceny potravin a energií, a je tak důležitým indikátorem cenových tlaků pro ČNB.

Naopak meziměsíční nepatrné snížení cen zaznamenaly výrobky investiční povahy.

Ceny průmyslových výrobců
 
Aktuální
Předchozí
RB
Trh
v % r/r
26,6
24,7
26,1
25,5
v % m/m
2,3
4,2
1,9
1,5
Zdroj: Raiffeisenbank, ČSÚ, Bloomberg

Zdražování se dále projevuje i v potravinářském sektoru. Ceny zemědělských výrobců se oproti březnu zvýšily o 8 %, meziročně o 35,3 %. Proinflační impulz u potravin spotřebitelé ještě pocítí v nastávajících měsících.

Pokračující nárůst výrobních nákladů signalizuje další zdražování pro spotřebitele. Upadající spotřebitelská nálada a obavy z budoucího ekonomického vývoje ale značí, že ochota přijímat zdražování se bude snižovat. Výrobci tak pocítí tlak na marže.
V průměru letos počítáme s růstem cen průmyslových výrobců okolo 22 %. Další překvapivě vyšší měsíční statistika je rizikem ještě vyššího tempa.

REKLAMA

Autor: David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Světová ekonomika na rozcestí: Zvolíme raději recesi, abychom zabránili stagflaci?

Čtyři měsíce po zahájení bojů na Ukrajině lze jednoznačně říct: jde o konflikt, který patrně bude trvat dlouho, a již nyní narušil globální ekonomickou rovnováhu. V tomto složitém prostředí snížila společnost Coface ve svém pravidelném hodnocení „Coface Barometr“ hodnocení rizik 19 zemí, z toho 16 evropských – […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

28. 06. 2022

Rozhovor: Investice do rodinných podniků může být nyní zajímavá

Zakladatelé a majitelé společností z 90. let budou čím dál více řešit, jak se z podnikání stáhnout a komu firmu předat. Scházejí nástupníci. Ale trh s prodejem rodinných firem ovlivňují i další aktuální skutečnosti – vysoká inflace, válka na Ukrajině. O tom, jak se nyní investoři dívají na trh M&A […]

Text: Milan Vodička

Foto: EqSA

01. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.