Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Ceny jen tak neporostou

Banky 15.08.2013 | 14:16 0 Komentářů

Podle Českého statistického úřadu se v červenci meziměsíčně snížily ceny zemědělských výrobců o 2,1 %, stavebních prací mírně o 0,1 % a tržních služeb o procento. Ceny průmyslníku mírně rostly o 0,2 %. (Komentář GE Money Bank)

V meziročním srovnání stále rostou ceny zemědělců (+4,7 %) a průmyslových výrobců (+1,1 %). Naopak klesají ceny ve stavebnictví (-1,4 %) a tržních služeb (-2,2 %). Z toho vyplývá, že průmysl stále drží nad vodou export, zatímco slabá domácí poptávka tlačí dolů stavebnictví a služby. V zemědělství jsou meziročně vyšší ceny způsobeny hlavně nárůstem cen brambor a obilovin, a to i díky špatné loňské sklizni. Tento efekt však pomalu vyprchává.

Meziměsíčně se naopak ceny brambor a obilovin snížily. Pro příští měsíce se dá očekávat pokračování tohoto trendu, což by ve finále mohlo vést i k mírnému snížení cen některých potravin na pultech obchodů.

I nadále se ukazuje, že v ekonomice naprosto chybí inflační tlaky, což umožňuje České národní bance držet velmi uvolněnou měnovou politiku. Sami centrální bankéři poukazují na to, že měnové podmínky by se měly uvolnit ještě více, avšak prostředí „nulových“ úrokových sazeb je nutí uvažovat i o dalších opatřeních, jako jsou měnové intervence proti koruně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.