Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Ceny bytů po čtyřletém propadu poprvé vzrostly, zjistil ČSÚ

Investice 26.03.2014 | 14:44 0 Komentářů

V posledních dvou čtvrtletích podle Dubské rostou též nabídkové ceny, tedy ty, které prodejci a developeři uvádí ve svých cenících.

Ceny bytů po čtyřletém propadu poprvé vzrostly, zjistil ČSÚ

Praha – Kupní ceny bytů po čtyřletém propadu ve druhém čtvrtletí 2013 poprvé mírně vzrostly, meziročně o 0,5 procenta. Růst táhla Praha (o tři procenta), regiony neožívaly. Informovala o tom analytička Českého statistického úřadu Drahomíra Dubská.

„Za konjunktury od konce roku 2006 do konce roku 2008 rostly kupní ceny bytů každé čtvrtletí meziročně dvojciferně. V průměru za celou ČR o 23,1 procenta, v Praze o více než pětinu (21,1 procenta) a v regionech o téměř čtvrtinu (24,1 procenta),“ upřesnila Dubská.

Za krize se však kupní ceny podle Českého statistického úřadu jen v roce 2009 propadly meziročně o 12,3 procenta. V roce 2010 klesly o dalších 4,5 procenta a pokles pokračoval i v letech 2011 (- 0,3 procenta) a 2012 (- 1,2 procenta).

Český statistický úřad data o kupních cenách shromažďuje z daňových přiznání v dani z převodu nemovitostí. Proto ve statistice figurují pouze transakce mezi fyzickými osobami, neprojeví se do ní ani prodeje od právnických firem, tedy například přímo od developera, ani privatizace obecních bytů.

V posledních dvou čtvrtletích podle Dubské rostou též nabídkové ceny, tedy ty, které prodejci a developeři uvádí ve svých cenících. Ty se však ve většině případů od konečných prodejních cen liší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.