Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Ceny bytů, domů i pozemků rostly rychleji než inflace

Investice 06.02.2015 | 15:10 0 Komentářů

Nejvíce loni zdražily rodinné domy, spočítala Hypoteční banka.

Ceny bytů, domů i pozemků rostly rychleji než inflace

Praha – Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků loni rostly rychleji než inflace. Nejvíce, o 6,6 procentního bodu, zdražily rodinné domy. Na konci roku pak nejrychleji rostly ceny pozemků. Vyplývá to z ukazatele HB Index, jehož prostřednictvím sleduje Hypoteční banka hodnotu nemovitostí. Průměrná míra inflace za celý rok 2014 dosáhla 0,4 procenta.

Základní hodnotu HB indexu – 100 bodů – představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2008. Rodinné domy loni zdražily na hodnotu 105,8. U bytů loni stoupl HB Index o 4,2 procentního bodu na hodnotu 97,4 – pořád jsou tedy levnější než v lednu 2008.

„Motorem zvyšování cen bytů byl vývoj v Praze a středních Čechách. Vývoj cen u starších zděných i panelových bytů byl prakticky shodný. K největšímu růstu došlo v kategorii malometrážních bytů. V Praze se dobře prodávaly i byty v nových developerských projektech, zájemce o bydlení však oslovily i doposud stavebně nezahájené projekty. Toho využili i někteří developeři, kteří nasadili vyšší ceny,“ uvedl ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky Petr Němeček.

Růst cen rodinných domů způsobila přetrvávající poptávka po tomto druhu bydlení v okolí velkých měst a po novostavbách v developerských projektech. „Projevoval se také stabilní zájem o dřevostavby a vzrostla poptávka po rodinných domech v pasivním standardu a po domech s úsporným způsobem vytápění,“ uvedl Němeček.

Pozemky pokračovaly v dlouhodobém mírném zdražování. HB Index u nich vzrostl meziročně o 3,3 procentního bodu na 119,4. Největší zájem byl o pozemky s rozlohou kolem 800 metrů čtverečních, zájemci je hledali hlavně v okolí větších měst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.