Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Ceny benzinu pokračují v poklesu. Nafta zdražila

Investice 21.02.2019 | 10:15 0 Komentářů

Benzin v České republice dál zlevňuje a jeho cena je nejnižší od listopadu 2017. Během týdne průměrná cena Naturalu 95 klesla o sedm haléřů na 30,37 koruny za litr. Nafta zdražila o dva haléře a ve středu se prodávala za průměrnou cenu 30,96 Kč/l. Vyplývá to z údajů firmy CCS.

Ceny ropy rostou. Ovlivňuje to naděje, že omezování dodávek z významných těžařských států spolu s americkými sankcemi vůči Íránu a Venezuele pomohou na trhu zajistit rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou. Ropa Brent tak během včerejšího dne vystoupala až 67,34 dolaru za barel, což je nové letošní maximum.

Za několikaměsíčním propadem cen pohonných hmot, který v minulém týdnu definitivně skončil, stál zejména hluboký propad cen ropy z posledního čtvrtletí roku 2018, jenž čítal takřka 40 procent. Benzín v ČR v porovnání se svým několikaletým říjnovým maximem zlevnil o takřka 3,50 koruny na litr, nafta až o zhruba 2,80 koruny. Pokles poptávky po naftě byl utlumenější z důvodu probíhající topné sezóny, neboť topná nafta se používá i k produkci tepla,“ vysvětluje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund a dodává, že čeští řidiči se zatím zdražování obávat nemusí.  V příštím týdnu budou podle něj ceny pohonných hmot v ČR stagnovat kolem současné úrovně.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.