Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Centrální evidence účtů by měla být zřízena od roku 2016

Banky 23.12.2014 | 11:51 0 Komentářů

Vláda včera odsouhlasila zřízení Centrální evidence účtů. Evidence účtů fyzických  a právnických osob vedených u bank a záložen by neměla zahrnovat údaje o zůstatcích na účtech, s kterými nesouhlasila Česká národní banka (ČNB), která evidenci připravuje společně s vládou. Evidence by měla začít fungovat od ledna 2016.

„Jedná se jen o existenci účtu. V rámci ‚karuselových‘ obchodů je průměrný věk firmy 24 dní a rekord je osm hodin. Za tu dobu někdo založil firmu, nás stačil okrást a dát ji do bankrotu. Jde tedy o čas a jen o existenci účtu,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Česká národní banka souhlasí s tezemi zřízení a provozování tzv. Centrální evidence účtů, tedy jednoduché evidence existujících účtů fyzických a právnických osob vedených u úvěrových institucí formou jakéhosi rozcestníku. Součástí evidence by proto neměly být stavové hodnoty na účtech. O konkrétních podmínkách vytvoření a provozu Centrální evidence účtů na základě dohodnutých principů se vede diskuse,“ uvedl mluvčí ČNB Tomáš Zimmermann.

Zdroj: Finančnínoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.