Čtvrtek 16. července. Svátek má Luboš.

Centrální banky použily nekonvenční zbraně. Terčem je mezibankovní nedůvěra

Euroatlantické centrální banky připravily společné opatření k odbourání nedůvěry v mezibankovním sektoru. Zvolené netradiční nástroje by měly povzbudit ekonomiku, aniž by došlo ke zvýšení inflačních rizik. Opatření má však prozatím přesně opačný efekt.

FED, centrální banky Anglie, Kanady, Švýcarska a ECB oznámily opatření k posílení mezinárodního finančního systému, přesněji krátkodobé likvidity. Do konce roku a na začátku příštího roku přechodně zaplaví prostřednictvím přechodného aukčního systému a devizových swapů finanční systém mimořádným objemem likvidity (odhadem celkem 64 miliard USD)

Přechodný aukční systém bude distribuovat likviditu depozitním institucím proti různým druhům zajištění, jako v případě diskontního systému. Podmínkou bude plné zajištění likvidity, důvěryhodnost institucí posuzovaná regionálními bankami Fedu a jejich schopnost splnit kritéria diskontního programu.

Při napětí na nezajištěném peněžním trhu dle FEDu opatření pomohou efektivnější distribuci fondů.

„FED se snaží adresně pomoci s uvolněním situace na peněžním trhu a přitom nadměrně nestimulovat ekonomiku. Proto namísto trhem vyžadovaného prudkého uvolnění měnové politiky používá nestandardní a specifičtější nástroj. Pokud by se skutečně podařilo nastartovat proces obnovy důvěry ve finanční sektoru nemusel by FED v příštím roce dále výrazněji snižovat sazby,“ komentuje opatření centrálních bank Luboš Mokráš, analytik České spořitelny.

Akciové trhy na toto opatření reagovaly výrazným posílením, nicméně po čase začaly na trhu převládat obavy, že následky hypoteční a kreditní krize mohou být horší než se doposud očekávalo a akciové indexy ve spojených státech opět zamířily dolů.

Tato negativní očekávání se časem přenesla jak na asijské tak evropské trhy. Český index PX dnes odmazává 1,55 %, podobně německý index DAX 1,03 %, který se opět dostal pod hranici 8000 bodů.

Zdroj: Atlantik FT, Česká spořitelna, Patria Direct

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.