Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Cenový propad ropy konečně zastaven

Investice 14.01.2015 | 15:09 0 Komentářů

Po cenovém zřícení na téměř šestileté minimum se ropa snaží stabilizovat. Nechává tak za sebou ztrátu roku činící 20 respektive 16% pro ropu Brent a WTI. Pokračování prodeje podpořily komentáře U.A.E. o tom, že OPEC si pevně stojí za svým závazkem udržet současný stav produkce.

Vliv na zastavení cenového propadu zřejmě měla i zpráva, že Čína během prosince zvýšila dovoz o téměř 1 milion bdp za účelem navýšení strategických rezerv.

clipboard0546

Zvětšil se již tak významný rozdíl cen mezi okamžitou a budoucí dodávkou. Diskont při okamžité dodávce ropy Brent v porovnání s dodávkou v srpnu dosáhl 7,8 amerických dolarů. Je to bezpečně nad úrovní, na které se floating storage, neboli skladování nakoupené ropy na tankerech za účelem budoucí dodávky za předem dohodnutou cenu, stává rentabilní. 

clipboard0547

Zítřejší ukončení možností uplatnit únorové opce na WTI ropu přitáhlo pozornost díky velkému množství kontraktů na 45 PUT, jejichž objem ke včerejšku činil 21 142 lotů (nižší než  30 581 v pátek). Obchodníci držící pozice v této cenové úrovni mohou být nakloněni pokusu držet cenu blízko u 45 dolarů.

Ole Hansen

Ole Hansen je odborníkem v obchodování s využitím všech druhů investičních nástrojů. Může se pochlubit více než dvacetiletou zkušeností s nákupy i prodeji. Do Saxo Bank přišel v roce 2008 a stal se součástí jejího strategického a analytického týmu jako vedoucí strategie komodit. Před příchodem do Saxo Bank Ole Hansen 15 let pracoval v Londýně, kde byl zodpovědný za chod obchodního výkonného týmu pro multi-asset Futures a Forex hedgeové fondy. V současné době se soustředí především na vývoj komodit. Jeho týdenní zpráva na téma komodity je pravidelně publikována na online bázi a v tištěných médií po celém světě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.