Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Cena zlata rekordně roste. Žene ji strach z inflace

Investice 13.10.2009 | 09:27 0 Komentářů

Ceny zlata přeskočily 1070 dolarů za unci. Strach z inflace je prý ale zbytečný

Ceny zlata přeskočily v noci 1070 dolarů za unci a budou růst dál. Investoři se prý bojí inflace po opadnutí recese. Jenže řada ekonomů a centrálních bankéřů v dohledné době raketový růst cen nečeká.
Zlato je nyní tak drahé, že už ho nechtějí ani Indové, tradiční milovníci a největší kupci zlatých šperků na světě. V září se do Indie ve srovnání s loňským rokem dovezlo o 77 procent méně zlata. A do konce roku by na indickém dovozním účtu mohla být dokonce nula, odhaduje Bombay Bullion Association.
Cena žlutého kovu přesto roste a podle většiny analytiků se bude zvyšovat dál. Ve světových agenturách se objevila i čísla přesahující dva tisíce dolarů za trojskou unci. Umírněnější odhady hovoří o úrovních od 1100 do 1400 dolarů za unci v příštím roce
Růst mají na svědomí světoví investoři. Ti se podle většiny expertů chrání proti budoucí inflaci a oslabování dolaru. Jen v letošním prvním pololetí, kdy stála za investicemi do zlata především nejistota ze stability bankovního sektoru, vzrostla poptávka po žlutém kovu meziročně o 180 procent, odhaduje společnost GFMS, jedna z největších analytických firem specializujících se na drahé kovy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.