Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Cena zlata se dostala pod 1100 dolarů za unci

Investice 20.07.2015 | 09:27 0 Komentářů

Cena zlata se hned na začátku týdne propadla o čtyři procenta na 1088,05 dolarů (zhruba 27 200 korun) za troyskou unci (31,1 gramu). Dostala se tak na nejnižší úroveň od března 2010. Z pětiletého minimuma se ale následně cena zlata odpíchla a vrátila se nad 1100 dolarů za unci. Zlato s sebou stáhlo i další drahé kovy.

Cena zlata poklesla zejmána kvůli očekávanému růstu úrokových sazeb ve Spojených státech. Poklesu nezamezilo ani páteční oznámení Číny o zvýšení čínských zlatých rezerv o 57 procent na 1658 tun v červnu.

Investoři sázejí na to, že by americká centrální banka (Fed) mohla začít zvyšovat úrokové sazby již letos v září. „Co nám to přinese? Předně globálně silnější dolar. Americká měna může sílit nejen vůči euru, ale především vůči zranitelnějším měnám z tzv. emerging markets. Pod další tlak se tak mohou dostávat o pár let dříve velmi populární měny jako ruský rubl, turecká lira či třeba brazilský real. Další kategorií aktiv, která může poměrně citelně odnést sílící sázky na růst oficiálních úrokových sazeb v USA, jsou ta, jež nic nenesou a naopak ještě čelí nákladům na skladování. Ano, zde je řeč o komoditách. Dnešní ranní pohled na ceny zlata přitom dává tušit, že se žlutý kov má opravdu čeho obávat a s ním i většina tohoto segmentu finančních trhů,“ uvedl Jan Čermák, analytik ČSOB.

Propad ceny zlata se podepsal i na dalších drahých kovech. Cena platiny se dotkla nejnižší úrovně od února 2009, když klesla o pět procent na 942,5 dolaru za unci. Palladium se propadlo o více než tři procenta na 593 dolarů za unci, prolomilo tak minimum z října 2012.  

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.