Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Cena zemního plynu vyskočila nejvýše za poslední 3 týdny

Investice 18.11.2013 | 18:09 0 Komentářů

Zemní plyn dnes otevřel gapem vzhůru až k ceně 3,7 USD/MMBtu. a dostal se tak na nejvyšší hladinu za poslední 3 týdny. V průběhu seance však jeho síla postupně vyprchávala (komentář XTB).

Hlavním důvodem růstu byla předpověď podprůměrných teplot, které by měly severovýchod USA zasáhnout už od středy. Chladné počasí by podle nejnovější předpovědi mělo vydržet až do začátku prosince.

Graf: Vývoj cen zemního plynu od konce června letošního roku (v USD/MMBtu., denní graf)

xtb-plyn-3week-max

Od počátku listopadu přidal zemní plyn 3,2 % a patří mezi nejvíce růstové komodity trhu. Kvůli dosavadnímu teplému počasí se počet dlouhých pozic velkých spekulantů na trhu v posledních týdnech propadal. Dosáhl nejnižších hodnot (171 tis. net-short kontraktů) od konce roku 2011.

Zásoby plynu v USA se v minulém týdnu zvýšily o 20 mld. kubických stop na 3,834 bil. kubických stop, což bylo v souladu s pětiletým průměrem. Medián odhadu analytiků však dosáhl na 23 mld. kubických stop.

V letošním roce by měla už pošesté v řadě vzrůst produkce zemního plynu v USA. V roce 2013 by se podle EIA mělo vytěžit průměrně 70,29 mld. kubických stop denně, tedy o 1,6 % více, než v minulém roce. Počet vrtů se však v tomto roce snížil o 14 %.

Necelých 50 % domácností používá zemní plyn k topení. Třetina celkové spotřeby plynu se používá pro výrobu elektrické energie. USA pokrývají svoji energetickou potřebu z 86 % dle EIA. To je nejvíce od roku 1986.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.