Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Cena ropy se přiblížila hranici 125 dolarů za barel

Cena ropy roste tempem téměř dolar za den. Další magická hranice 125 dolarů za barel pravděpodobně dlouho odolávat nebude. S růstem ceny pohonných hmot se potýkají již i čeští motoristé.

Cena americké ropy dnes dopoledne v Asii překonala nový rekord a cenou 124,47 dolaru za barel se výrazně přiblížila ke 125 dolarům. Barel londýnské ropy Brent ve stejnou dobu zdražil o 89 centů na 123,73 dolaru. Vysoké ceny ropy dopadají jak na výrobce zboží, tak na poskytovatele služeb. Cena ropy na úrovni téměř 125 dolarů za barel jednak brzdí ekonomický růst a jednak vytváří další tlaky na růst inflace napříč všemi světovými ekonomikami. 

Dopad zdražování ropy dlouhou dobu v České republice eliminovala posilující koruna, nicméně i čeští motoristé již zaznamenali výrazný nárůst cen pohonných hmot. Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu se cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 za tento týden zvýšila o 64 haléřů na 31,44 koruny za litr. Nafta zdražila o 81 haléřů, prodávala se za průměrnou cenu 32,71 koruny za litr.

Ke aktuálnímu zvýšení ceny přispěly především nákupy investičních fondů, které obrátily svůj zájem k ropě kvůli slabému dolaru a nárůstu cen topného oleje. 

Investiční banka Goldman Sachs předpovídá, že by se mohla v horizontu následujících dvou let dostat až na hranici 200 dolarů. Analytici s tímto tvrzením souhlasí, jen mu ještě dávají čas.

Zdroj:
Cyrrus, Patria, ČTK, ČSÚ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.