Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Cena ropy se přiblížila hranici 125 dolarů za barel

Cena ropy roste tempem téměř dolar za den. Další magická hranice 125 dolarů za barel pravděpodobně dlouho odolávat nebude. S růstem ceny pohonných hmot se potýkají již i čeští motoristé.

Cena americké ropy dnes dopoledne v Asii překonala nový rekord a cenou 124,47 dolaru za barel se výrazně přiblížila ke 125 dolarům. Barel londýnské ropy Brent ve stejnou dobu zdražil o 89 centů na 123,73 dolaru. Vysoké ceny ropy dopadají jak na výrobce zboží, tak na poskytovatele služeb. Cena ropy na úrovni téměř 125 dolarů za barel jednak brzdí ekonomický růst a jednak vytváří další tlaky na růst inflace napříč všemi světovými ekonomikami. 

Dopad zdražování ropy dlouhou dobu v České republice eliminovala posilující koruna, nicméně i čeští motoristé již zaznamenali výrazný nárůst cen pohonných hmot. Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu se cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 za tento týden zvýšila o 64 haléřů na 31,44 koruny za litr. Nafta zdražila o 81 haléřů, prodávala se za průměrnou cenu 32,71 koruny za litr.

Ke aktuálnímu zvýšení ceny přispěly především nákupy investičních fondů, které obrátily svůj zájem k ropě kvůli slabému dolaru a nárůstu cen topného oleje. 

Investiční banka Goldman Sachs předpovídá, že by se mohla v horizontu následujících dvou let dostat až na hranici 200 dolarů. Analytici s tímto tvrzením souhlasí, jen mu ještě dávají čas.

Zdroj:
Cyrrus, Patria, ČTK, ČSÚ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.