Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Cena ropy překonala 135 USD

Cena americké ropy West Texas Intermediate (WTI) se stále šplhá nahoru a dnes v noci už překonala hranici 135 dolarů za barel.

Důvodem je podle analytiků statistika o stavu zásob ropy v USA, podle níž se během uplynulého týdne zásoby ropy snížily o 5,3 milionu barelů. Analytici naopak čekali, že zásoby se zvýší o 300 až 600 tisíc barelů. Důvodem je snížení dovozu ropy do USA a zároveň větší zpracovávání ropy rafinériemi.

Brzy ráno se tak ropy prodávala za cenu 135,04 USD. Dnes dopoledne překonala hranici 135 dolarů za barel také ropa Brent, která je levnější.  Ropa posílila od začátku měsíce už o 20 %, od začátku roku pak o 40 %.

Členové OPEC tvrdí, že ropy je na trhu dostatek a svou těžbu zvyšovat nebudou, protože nemají možnost ovlivnit trh (Írán dokonce uvažuje o snížení těžby). Cena ropy se pravděpodobně začne snižovat až při obavách z následků vysokých cen ropy v souvislosti s negativními ekonomickými statistikami, případně významným snížením poptávky ze strany spekulantů a velkých hedge fondů, kteří začnou uzavírat své pozice kvůli vybírání zisků.

Právě spekulativní obchody jsou jedním z důvodů, proč ropa stále roste, i když tento růst prakticky postrádá jakoukoli logiku. Dalším z důvodů jsou poplašné zprávy některých odborníků a bank, kteří zvyšují predikce o zhodnocení ropy až na úrovně kolem 150 dolarů za barel. Jedním z logických důvodů pak mohou být problémy Číny se zásobováním elektrickou energií kvůli nedostatku uhlí po zemětřesení, čímž se ke slovu dostávají naftové generátory.

Zdroj: Patria, ČTK, Colosseum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.