Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Cena mýtného příští rok výrazně poroste, schválila vláda

Investice 27.10.2014 | 16:23 0 Komentářů

Pro kamiony mýtné zdraží zhruba o desetinu, za autobusy dopravci budou platit až o 30 procent více.

Cena mýtného příští rok výrazně poroste, schválila vláda

Praha – Sazby mýtného pro kamiony a autobusy v Česku od ledna 2015 vzrostou. Proti původnímu plánu zůstane zachována zvýšená sazba pro páteční jízdy kamionů, která má regulovat zvýšený provoz v tento čas. Po dnešním jednání vlády to sdělil ministr dopravy Antonín Prachař (ANO).

Kamionům splňujícím ekologickou normu euro 5 by měly podle návrhu vzrůst od ledna 2015 sazby mýtného v průměru o 9,8 procenta, v kategorii vozidel s méně ekologickými motory bude růst činit 8,2 procenta. Autobusům, které mají proti kamionům výrazně snížené sazby, vzroste cena až o 30 procent.

Podle původního Prachařova návrhu mělo být součástí návrhu zrušení dvojnásobně zvýšených sazeb za provoz v pátek mezi 15:00 až 20:00. Toto opatření mělo prý jen minimální dopad na skladbu vozidel využívajících komunikace v tuto dobu. Dvojnásobně vyšší sazby navíc kvůli malému množství vozidel, která v tuto dobu jezdí, nepřinášely významnější množství peněz, uvedlo v materiálu ministerstvo. Návrh však při prvním projednávání ministry minulý týden u některých kolegů ve vládě včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) narazil.

Od ledna rovněž vznikne nová kategorie vozidel splňujících normu euro 6 a EEV (Enhanced Environmentally Friendly Vehicle ). U těchto kamionů by měly ceny za ujetý kilometr po zpoplatněné síti odpovídat letošním cenám platným pro euro 5. Právě vytvoření nové kategorie umožnilo podle Sobotky ministerstvu během uplynulého týdne vyjednat s dopravci kompromis ve věci pátečních sazeb.

Jako kompenzace za zdražení mýtných sazeb mají být dopravcům sníženy limity pro získání množstevních slev na mýtném. Pětiprocentní slevy na mýtném tak budou moci dopravci dosáhnout při platbách 75 tisíc korun na jedno vozidlo. Pro získání maximální, třináctiprocentní úlevy budou muset s jedním vozidlem na mýtném zaplatit 300 tisíc korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.