Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Cena mědi spadla na 21měsíční minima

Investice 26.06.2013 | 14:48 0 Komentářů

Komoditní trh zažil v minulém týdnu rychlou jízdu v podobě silného oslabování. Měď se tak v panickém výprodeji dostala až k 21měsíčním minimům, když oslabovala ve všech obchodních seancích vyjma pátku (komentář Bossa).

Za silným oslabením stálo zpevnění dolaru, jenž ovládl trhy po středečním zasedání americké centrální banky (FED), na kterém její šéf Ben Bernanke naznačil ukončení 3. kola kvantitativního uvolňování na konci letošního roku. Neméně podstatným důvodem pak byla krize čínského peněžního trhu, kde dochází likvidita a tamní centrální banka je zatím zdrženlivá k větším intervencím.

Světový názor na výprodej mědi se přiklání spíše ke vlivu Číny. Ta je totiž mimo jiné největším odběratelem mědi, když poptává 40 procent světového trhu. Zklamáním je také smíření se čínské vlády s nižším růstem HDP, které je daleko od tradičních 9 procent. Současné odhady dokonce hovoří o růstu menším než očekávaných 7,5 procenta v tomto roce. Silný vliv na současné dění má také neobvyklý přebytek mědi, který se s největší pravděpodobností objeví tento rok a přichystá tak vzácnou výjimku z pravidla.  Propad ceny mědi je zajímavý také z toho hlediska, že 6 000 dolarů (USD) za tunu je téměř srovnatelné s produkční cenou. Trh tak momentálně hledá světlo na konci tunelu.

Trh s mědí už utrpěl v tomto roce již několik silných ran. V průběhu roku přišel o vyprodukovaných 600 000 tun z 21 milionové celkové produkce. Na svědomí to měl sesuv půdy v Utahu, výpadek proudu v indických hutích Sterlite a i v největším světovém dole Grasberg (Nová Guinea). Další osud mědi je tak střetem několika faktorů. Trh momentálně nemá z fundamentálního hlediska důvod růst, na druhou stranu je prodej mědi limitován výrobní cenou, takže dlouhodobý pádivý pokles (pod 6 000 dolarů) je také s největší pravděpodobností vyloučen. Pokles mědi je dobrou zprávou pro všechny průmyslové výrobní podniky, které využívají tento kov jako vstupní prvek pro své výrobky. Pokles mědi nyní pečlivě sledují všichni potenciální kupci, kteří ale plánují vstoupit do trhu až později za velmi výhodných podmínek.

bossa-med

Technická analýza trhu futures s mědí nevykazuje až tak kritickou informaci jako analýza fundamentální. Trh zatím stále odolává propadu pod extrémně důležitý support 3,00, který v nejbližší době sehraje další významnou roli. Klouzavý průměr 12 se drží mírně nad měsíčním high (vrcholem) a potvrzuje tak současnou medvědí náladu. Z hlediska dlouhodobějšího vývoje lze za důležitý považovat vyznačený konsolidační obdélník, jenž drží měď izolovanou od větších pohybů. V případě dalších propadů by měď měla najít dno u supportu 2,5627. Do proražení hladiny 3,00 však není důvod vyvolávat paniku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.