Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Cena mědi pokračuje v propadu na mnohaletá minima

Investice 12.03.2014 | 14:14 0 Komentářů

Cena mědi padá od pátku už o 8 % a na komoditní burze v Šanghaji klesla na nejnižší hodnoty od července 2009. Včerejší výprodej zastavil až pětiprocentní denní limit. Ceny zároveň klesají už 5 seancí v řadě (komentář XTB).

Tříměsíční kontrakt mědi v Londýně, který dnes propadl až k hladině 6400 USD/MT., dění v Šanghaji kopíruje. Dnes tento kontrakt vyklesal na nejnižší hodnoty od července 2010.

Graf: Vývoj cen mědi na londýnské LME od roku 2010 (v dolarech za tunu; týdenní graf W1)

xtb-med-minima-140312

Výprodej spustil první bankrot korporátních dluhopisů v Číně, což bylo dosud nemyslitelné. Tento krok vyvolal obavy z další nestability a přinutil investory přehodnotit kreditní riziko v zemi.

Měď byla dlouhé roky přijímána jako kolaterál (zajištění) čínskými bankami, které poskytovaly půjčky v amerických dolarech. Importy mědi rostly. Nemířily však na průmyslové zpracování, ale zůstávaly ve skladech.

Když se ceny mědi dlouhodobě zvyšovaly, banky měď jako kolaterál bez problémů přijímaly. Vzhledem k aktuálnímu nepříznivému vývoji čínské ekonomiky však cena mědi začala klesat, ochota bank přijímat tento typ záruk se značně snížila a obchodníci se začali mědi ve velkém zbavovat.

Fyzická poptávka čínských zpracovatelů mědi zůstává stabilní, nicméně obtížnější přístup k úvěrům by je mohl zasáhnout a přispět k výprodejům.

Další pohyb cen mědi bude záviset na vývoji v čínském finančním sektoru, které je v kleštích byrokracie vedení strany.

Nadále očekáváme vysokou volatilitu na mědi i dalších průmyslových komoditách.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.