Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Čekání na brzdu proti řecké nákaze…

InvesticeMakro 21.05.2012 | 10:59 0 Komentářů

Ve chvíli, kdy investoři začínali již zcela ztrácet naději, přišla z Řecka po delší době povzbudivá zpráva. Konzervativní Nová demokracie podle víkendových průzkumů začala znovu posilovat a v tuto chvíli má v některých průzkumech dokonce těsný náskok na radikální levici (Syriza). To pravděpodobně odráží rostoucí strach řady Řeků z chaosu spojeného s eventuálním euro-exitem (komentář ČSOB).

Syriza ale dál zůstává silná a pokud obsadí ve volbách první místo (a získá bonus pro vítěze), hlavní politické strany (Nová demokracie a Pasok) nebudou mít šanci sestavit vládu. I když by ji ale sestavili, budou pravděpodobně chtít s Unií a MMF mluvit o přepsání naordinovaných úsporných kroků. Ochota Německa znovu otevírat mnohokrát přepsanou řeckou cestovní mapu je přitom velice nízká… V tomto týdnu si to budeme mít možnost připomenout, čeká nás po delší době další evropský summit.

Na víkendovém summitu G8 bylo Německo znovu tlačeno k větší orientaci na růst, a to jak ze strany svých evropských sousedů (Francie, Itálie), tak z USA. Po vyčerpávajícím jednání údajně kancléřka Merkelová spolu s ostatními lídry G8 sledovala, jak Bayern Mnichov prohrál v penaltovém rozstřelu finále ligy mistrů…nálada na bodu mrazu  Pro Německo bylo ale G8 pouze zahřívacím kolem před středečním Evropským summitem, na kterém se mají řešit právě možnosti podpory růstu a otázka zastavení eventuální řecké nákazy. Německo zatím pravděpodobně nebude chtít ani slyšet o jakémkoliv zmírňování rozpočtových cílů pro Řecko a eventuálním navyšování řeckého záchranného balíku. Může ale nakonec podpořit pro-růstové projekty ze společných evropských zdrojů (strukturální projekty) – to sice problémy na periferiích nevyřeší, ale bude to pěkné politické gesto. Důležitější bude, zda tváří tvář nebezpečí řeckého euro-exitu, Němci kývnou také na rozšíření pravomocí záchranných fondů. Budou čelit velkému tlaku na to, aby nový záchranný fond (ESM) mohl přímo a flexibilně pomáhat všem evropským bankám v potížích. To je v tuto chvíli zásadní především pro Španělsko, které zažívá raketový nárůst špatných úvěrů (meziroční nárůst přes 30%).

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.