CZK/€ 25.440 +0,26%

CZK/$ 23.453 +0,37%

CZK/£ 30.298 +0,39%

CZK/CHF 26.480 +1,03%

10. 07. 2024

0 komentářů

CEE Quarterly: Domácí poptávka podporuje růst, ale znepokojuje centrální banky

 

Ekonomové UniCredit předpokládají, že ekonomiky zemí EU a střední a východní Evropy porostou v roce 2024 o přibližně 2,7 % a v roce 2025 o 2,9 %, přičemž západní Balkán poroste přibližně o 3 %.

Loading 

Největší hnací silou růstu bude nadále soukromá spotřeba, k čemuž v tomto roce přispějí veřejné investice a v roce 2025 se očekává oživení kapitálových výdajů. Čistý vývoz podpoří hospodářský růst až v budoucím roce,“ komentuje Dan Bucsa, hlavní ekonom UniCredit pro střední a východní Evropu, v nejnovějším ekonomickém průzkumu CEE Quarterly. Podle něho bude kupní síla domácností ve střední a východní Evropě v 2. pololetí roku 2024 a v roce 2025 nadále růst.

Země jako Maďarsko, Slovensko, Polsko, Rumunsko a Turecko budou muset snížit svoje rozpočtové deficity, ale ani zdaleka nedosáhnou hranice 3 % HDP. Fiskální rizika jsou ve všech ostatních zemích střední a východní Evropy omezená. „V případě, že nedojde ke zpřísnění fiskální politiky, vidíme riziko snížení ratingu státu v Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku,“ uvádí zpráva.

Ekonomové konstatují, že centrální banky mají v roce 2024 opatrnější postoj v důsledku přetrvávajících inflačních tlaků v prostředí uvolněné fiskální politiky a silné spotřebitelské poptávky. Trhy však v současnosti možná podceňují počet snížení sazeb v roce 2025, kdy budeme svědky přibližování se klíčových úrokových sazeb k terminálním sazbám v tomto cyklu.

Očekává se, že maďarské předsednictvo v Radě Evropské unie bude upřednostňovat rozšiřováni EU na západní Balkán, snižování migrace do EU a zvyšování konkurenceschopnosti. Západní Balkán má historickou příležitost reformovat se, získat eurofondy a v dlouhodobějším horizontu vstoupit do Evropské celní unie a zlepšit svůj rating. Reformní úsilí je zatím slabé a ekonomové UniCredit považují Černou Horu za lídra v rokováních.

REKLAMA

Mezi hlavní rizika v makroscénáři patří zastavení energetické transformace ve střední Evropě, politické boje oddalující přijetí eura v Bulharsku a slabé snahy v oblasti implementace reforem před demografickým poklesem na konci desetiletí.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Jaký dopad by mělo vítězství Donalda Trumpa na trhy?

Po skončení první poloviny roku můžeme konstatovat, že napětí v mezinárodním obchodě se opět zostřuje směrem až k obchodní válce. V tomto prostředí se blíží kvapem prezidentské volby v USA. Po nedávném atentátu na Donalda Trumpa můžeme konstatovat, že zvolení tohoto prezidentského kandidáta začíná být vysoce pravděpodobné. Jaké jsou aktuální ekonomické […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024

Průzkum: Drobní investoři se obracejí od ESG

Podle průzkumu mezi českými drobnými investory více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *