Pondělí 28. září. Svátek má Václav.

ČBA zlepšila výhled růstu ekonomiky

Investice 25.04.2018 | 16:30 0 Komentářů

Minulá prognóza ČBA potvrdila, že ekonomika setrvává ve velmi dobré kondici, a dokonce se posunula za vrchol cyklu. V aktualizované prognóze ČBA zlepšila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky na 3,6 procenta z 3,3 procenta z ledna. Za růstem stojí hlavně spotřeba domácností, investice i export.

V příštím roce by česká ekonomika měla růst o 2,8 procenta, předchozí prognóza počítala s 2,9 procenta. „Výhled zůstává v zásadě příznivý, ale nelze přehlédnout rizika, která jsou s prognózou spojena a která momentálně spatřujeme v dalším vývoji světového hospodářského cyklu a v jeho možném dopadu na velmi otevřenou českou ekonomiku“ říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Oproti minulé prognóze ČBA mění odhad meziročního růstu HDP a zvyšujeme jej o 0,3procentního bodu na 3,6 %. Zásadně asociace nemění odhad míry nezaměstnanosti, která zůstane na velmi nízkých hodnotách. Kombinace dynamického růstu reálných příjmů obyvatelstva a přetrvávajícího optimistického pohledu spotřebitelů na budoucnost podpoří rychlý nárůst soukromé spotřeby o 4,2 %.

V roce 2018 dojde k mírnému ochlazení

Výsledky roku 2017 překonaly očekávání. Dokonce se a staly faktorem spíše pozitivního výhledu pro nejbližší období. I přes to se ekonomický výkon bude pohybovat na hodnotách, které budou vyšší než například v eurozóně. Silnou stránkou je vyvážený příspěvek všech složek růstu, ať už se jedná o spotřebu domácností, investice nebo exportní výkon ekonomiky.

„Ekonomika vykazuje syndromy ekonomického přehřátí. Týká se to především trhu práce, kde je potenciál volných pracovních sil prakticky vyčerpán“ konstatuje Petr Gapko, hlavní ekonom MONETA Money Bank. Znamená to, že situace na trhu práce bude nadále vyvolávat mzdově inflační tlaky.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.